nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 03.12.2019 09:48

Zimowe bielaki

We wrocławskim zoo zamieszkały białe zające

Trzy samice i dwa samce przyjechały do Wrocławia z St. Petersburga, miasta w Rosji położonego nad Zatoką Fińską.

Bielaki mieszkają głównie w Azji i w północnych rejonach Europy, m.in. na Półwyspie Skandynawskim, w Irlandii, Szkocji. W Polsce są pod ścisłą ochroną. Można je spotkać głównie w lasach, bo lubią zarośla, krzewy i drzewa – tam w ciągu dnia czują się bezpiecznie. Spotkanie z rysiem czy z sową śnieżną mogłoby się dla nich skończyć tragicznie.

Dopiero nocą bielaki wychodzą ze swoich kryjówek. Wtedy zdobywają jedzenie: latem soczyste rośliny, jagody, grzyby a zimą korzenie i kora drzew.

Latem bielaki mają futro w brązowoszare cętki na grzbiecie a zimą ich sierść jest całkiem biała. Zimą zresztą świetnie sobie radzą, ponieważ palce ich stóp są długie i bardzo owłosione. Potrafią je rozpościerać szeroko jak rakiety śnieżne i dzięki temu doskonale biegają po miękkim śniegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione