nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Anna Kuryło

dodane 17.10.2019 10:00

Odblaskowe dzieci

Dzieci z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Złotej pokazują, że warto dbać o swoje życie.

Oto list przesłany nam przez panią Annę Kuryło:

Rozpoczęliśmy happeningiem - wyjściem ze szkoły w kamizelkach wszystkich uczniów i nauczycieli, nawet trzylatków z przedszkola. Na zdjęciu znalazło się ponad 200 uczniów i przedszkolaków.

Wycieczka przez miejscowość miała na celu oswoić uczniów z kamizelkami i pokazać im, że kamizelka ma „magiczną moc”. Wszyscy kierowcy niezależnie od wieku zawsze zwalniają, widząc osoby w kamizelkach. Dodatkową atrakcją, w kierunku dzieci było nagranie całego przemarszu z drona. Była to też zabawa: meksykańska fala i przyjemny spacer.

Kolejnym pomysłem było zbieranie śmieci w kamizelkach, konkurs plastyczny dał przyczynek do stworzenia ulotek dla seniorów. Tłem ulotek są rysunki przedszkolaków.  Pomyśleliśmy, że ulotki będą miały charakter prośby wnuków do dziadków. Żaden dziadek, ani babcia nie odmówi przecież wnukowi. Do dystrybucji ulotek wykorzystujemy nabożeństwa październikowe. Organizujemy również spotkania z seniorami w szkole oraz w kole gospodyń wiejskich.

Jeden z rysunków stał się też tłem dla banneru reklamowego, który niedługo zawiśnie na ścianie szkoły, oczywiście w kolorach, widocznych szczególnie w nocy.

Dzieci uwielbiają się uczyć, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest wzbudzenie ciekawości. Taką aktywność 40 uczniów naszej szkoły mogło się wykazać podczas gry terenowej. Były emocje, nerwowe szukanie podpowiedzi, liczenie kroków i na końcu nagroda, a przede wszystkim satysfakcja.

Nasi uczniowie klasy 8 stworzyli happening, przedstawiają, co się dzieje gdy idziemy ubrani w nie odblaskowe stroje.  Łącząc przyjemne z pożytecznym organizujemy odblaskową dyskotekę, gdzie każdego w odblasku widać, a podczas dyskoteki konkurs odblaskowych fryzur.

Tak się złożyło, że absolwentem naszej szkoły jest aktor Tomasz Urbański, który pracował przy projekcie „Bądźmy bezpieczni na drodze”, którego efektem było powstanie spotu reklamowego kierowca vs. pieszy.

Dzięki jego zaangażowaniu przez kilka godzin dzieci słuchały o bezpieczeństwie i aktorstwie. Robiły zdjęcia czekały na autografy, znowu były podmiotem wszelkich działań.

Już niedługo na Youtube będzie można usłyszeć piosenkę naszych dzieci. Przerobiony  tegoroczny hit „Za krokiem krok” pokaże, jak ważny jest krok ale w odblasku.

Przed nami jeszcze konkurs wiedzy, a także doświadczenie w ruchu ulicznym. Pokażemy chętnym dzieciom na zamkniętym nieoświetlonym terenie, jaka jest różnica dla kierowcy samochodu jeżeli osoba ma odblask lub nie ma. Wnioski wypiszemy na kartkach i stworzymy plakat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..