nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

dodane 04.10.2019 09:29

Kto ma dziś przyrodę albo geografię?

Zapraszamy do modlitwy za wstawiennictwem św. Franciszka, którego wspominamy 4 października.

Świętego Franciszka w naszym wrześniowym numerze nazwaliśmy patronem przydatnym na lekcjach przyrody i geografii. W piątek 4 października przypada jego wspomnienie. Przypominamy kim był ten niezwykły człowiek i dlaczego warto modlić się za jego wstawiennictwem.

Jezus poprosił św. Franciszka, by odbudował Kościół. Ten myślał, że chodzi o zrujnowany niewielki kościół w pobliżu Asyżu. Tymczasem Jezus wybrał Franciszka, by odnowił Kościół Chrystusowy, który w tamtym czasie (XII/XIII wiek) popadał w ruinę. Franciszek nad życie kochał Boga i wszystko, co Bóg stworzył. Z braci, którzy gromadzili się przy nim, powstał zakon franciszkanów, istniejący do dziś.

Dla Jezusa gotów był na wszystko. Nie bał się sułtanowi Egiptu powiedzieć, by porzucił nauki Mahometa i przyjął Jezusa. Dobrą Nowinę św. Franciszek głosił nawet… ptakom, które kochał ze względu na Boga Stworzyciela. A jedna z legend mówi, że w Gubbio „rozmawiał” z okrutnym wilkiem, przed którym drżeli wszyscy mieszkańcy miasteczka. Franciszek „wytłumaczył” zwierzęciu, że źle postępuje i nie powinien krzywdzić innych. I obiecał, że jeśli przestanie napadać na ludzi, do końca życia będzie miał co jeść. I tak wilk dzięki Franciszkowi stał się łagodny jak baranek.

Święty Franciszku, który w każdym stworzeniu widziałeś miłość Pana Boga, módl się za nami, kiedy przerasta nas nauka o różnych gatunkach zwierząt i gdy zamiast siedzieć na lekcji przyrody, wolimy podziwiać ją na żywo.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..