nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski

|

GN 39/2019

dodane 26.09.2019 00:00

Szkolne (i nie tylko) problemy

Jak zaradzić szkolnym problemom dziecka – brzmi pytanie postawione w podtytule tego e-booka. W rzeczywistości jednak jego tematyka jest jeszcze szersza.

To pozycja, która pozwala całościowo spojrzeć na dziecko w wieku szkolnym – obejmująca także społeczne relacje, w które wchodzą młodzi ludzie, oraz sferę religijną, o którą trzeba zadbać w sposób adekwatny do etapu rozwoju dziecka. Punktem wyjścia do rozmów o szkolnych – i nie tylko – problemach są artykuły z „Gościa Niedzielnego” autorstwa Agaty Puścikowskiej, Anny Leszczyńskiej-Rożek, Tomasza Rożka i Marcina Jakimowicza. Dotykają różnych tematów: strachu przed szkołą, umiejętności uczenia się (konstruowanie mapy myśli, organizacja czasu, motywowanie, kary i nagrody), zajęć dodatkowych, presji otoczenia (moda, lęk przed wyśmianiem i odrzuceniem, wpływ internetu, przemoc szkolna), wreszcie wątpliwości w wierze, które też przecież bywają udziałem młodych ludzi.

Do każdego z rozdziałów dołączone zostały pytania zadawane przez rodziców i dzieci, na które odpowiada Iza Paszkowska. To właśnie ta część książki zajmuje najwięcej miejsca i sprawia, że staje się ona praktycznym przewodnikiem po świecie dorastającego człowieka. Nieżyjąca już współpracowniczka „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa Niedzielnego” – z zawodu polonistka, a z zamiłowania powierniczka i przyjaciółka młodych – przez ponad 20 lat odpowiadała na listy czytelników. Choć otrzymywała ich miesięcznie setki, żadnego z nich nie pozostawiła bez odpowiedzi. Jak czytamy w biogramie umieszczonym na końcu e-booka, po czasie „docierały do niej podziękowania za uratowanie życia, pomoc w wyjściu z nałogu, przetrwanie kryzysu w małżeństwie…”.

Lektura tej ciekawej korespondencji, oprócz jej praktycznej wartości, stanowi więc także ciekawe świadectwo prowadzonej na odległość rozmowy – pełnej empatii i życiowej mądrości. Trafna ocena sytuacji nie wiąże się tu nigdy z osądzaniem rozmówcy – jest raczej dyskretnym i życzliwym wskazaniem kierunku. Dzięki temu także i my możemy z tych rad skorzystać.

Kup w sklepie "Gościa"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione