nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Gabriela Szulik

dodane 13.09.2019 09:51

Złoty pociąg

Pasażerowie na Górnym Śląsku będą podróżować pociągiem nawiązującym do stulecia wybuchu Powstań Śląskich

Wyjątkowy pociąg zaprezentowano w czwartek 12 września na katowickim dworcu. Ze złotego tła na podróżnych spoglądają m.in. uczestnicy katowickiej defilady z 1922 roku, kobiety w tradycyjnych ludowych strojach i przede wszystkim postacie zasłużone dla historii Górnego Śląska: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński.

Powstania Śląskie były wydarzeniem wyjątkowym i znaczącym nie tylko dla Śląska, ale dla całego kraju, co potwierdził Sejm RP ustanawiając rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Na pociągu umieszczono 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych oraz przedstawicieli grup społecznych charakterystycznych dla okresu międzywojnia. Znajdziemy wśród nich mieszkańców Górnego Śląska pozujących w śląskich strojach, babcię z wnuczkami podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich, mężczyznę z lamą prezentującego męski strój śląski czy młodą dziewczynę w mirtowym wianku, ubraną w odświętny strój zakładany podczas uroczystości Bożego Ciała. Nie zabrakło nawiązania do plebiscytu, który odbył się na Górnym Śląsku w marcu 1921 roku – symbolizują go m.in. mężczyźni niosący urny i pracownik Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Kolor złoty na tło wybrano dlatego, by podkreślić znaczenie Powstań Śląskich i zwycięstwa, którym było ostateczne połączenie Górnego Śląska z odrodzoną Polską. Poza tym kolor złoty znajduje się bowiem w godle województwa śląskiego.

Pociąg „Powstaniec Śląski” będzie kursował po regionie także w kolejnych latach, przypominając w ten sposób o tym niezwykle istotnym wydarzeniu w historii naszego regionu.

Przejazdy tak rozplanowano, by podróżni niemal wszystkich linii mieli szansę go zobaczyć. W pierwszy kurs „Powstaniec Śląski” wyruszył z Katowic do Tychów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..