nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP

dodane 06.09.2019 07:52

Na Jasnej Górze spotkają się uczestnicy duchowej adopcji dziecka poczętego

Pod hasłem "Okryci płaszczem Maryi", w pierwszą sobotę miesiąca odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Jasną Górę. Dziełu błogosławił św. Jan Paweł II i wspierają je polscy biskupi - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe KEP.

O godz. 11.00 zostanie odprawiona msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, po której zostaną wygłoszone konferencje dotyczące poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz uroczyste nabożeństwo nałożenia Płaszcza Matki Bożej z Guadalupe i ofiarowanie się Niepokalanemu Sercu Maryi złożą się na program pielgrzymki osób podejmujących duchową adopcję.

"Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać - oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi" - pisał św. Jan Paweł II w «Evangelium vitae»". Podkreślał w niej też, że "pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat". Papież Polak w 1994 roku udzielił błogosławieństwa modlitwie duchowej adopcji. Od lat modlą się nią osoby, które chcą ocalić nienarodzone dzieci zagrożone w łonie matki.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone i w intencji jego rodziców, by przyjęli to dziecko. Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane postanowienia lub wyrzeczenia.

Idea duchowej adopcji zrodziła się po objawieniach Matki Bożej w Fatimie. W Polsce dzieło zostało zainicjowane w 1987 roku przez świeckich skupionych w duszpasterstwie pod nazwą Straż Pokoleń działającym przy kościele pw. Ducha Świętego oo. Paulinów w Warszawie. Pierwszych przyrzeczeń Duchowej Adopcji dokonano 2 lutego 1987 roku. Wielki wkład w upowszechnianie dzieła mieli ojcowie paulini. W 1995 roku rozpoczął pracę Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji na Jasnej Górze. Na jego stronie internetowej www.duchowaadopcja.info można znaleźć potrzebne materiały i informacje dotyczące duchowej adopcji. O dziele informują również inne witryny oraz profil na Twitterze @DuchowaAdopcja. Dostępna jest też m.in. aplikacja mobilna stworzona przez Fundację Małych Stópek, która przypomina codziennie o modlitwie za duchowo adoptowane dziecko.

Inicjatywę popierają i zachęcają do włączenia się w nią również polscy biskupi. Podczas 377. Zebrania Konferencji Episkopatu Polski w październiku 2017 roku w Lublinie zdecydowali o ustanowieniu funkcji Krajowego Moderatora Dzieła Duchowej Adopcji. Został nim zaangażowany w dzieło od wielu lat paulin o. Stanisław Jarosz. Do modlitwy w intencji każdego życia ludzkiego biskupi zachęcili również w komunikacie z 382. Zebrania Plenarnego KEP, które obradowało w Warszawie od 12 do 14 marca 2019 roku. Poprosili wówczas o podjęcie dzieła duchowej adopcji w każdej parafii w Polsce. Biskupi poparli też wszystkie inicjatywy mające na celu ochronę życia ludzkiego.

« 1 »