nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

jj /PAP

dodane 12.08.2019 10:24

W nocy można zobaczyć "spadające gwiazdy"

Szczególną okazję do ich obejrzenia będziemy mieli z poniedziałku na wtorek.

Wtedy przypada maksimum aktywności roju Perseidów. To bardzo dobra okazja do oglądania "spadających gwiazd".

Meteor, czyli krótkotrwały świetlny znak na niebie, nie jest gwiazdą. To zjawisko powstaje, gdy w ziemską atmosferę wpada mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej. Jeżeli bryła jest na tyle duża, by przetrwać lot przez atmosferę i spaść na powierzchnię, to nazywana jest meteorem.

Choć meteory na niebie oglądać można przez cały rok, ich "zmasowany atak" przypada m.in. w sierpniu. Wtedy mamy do czynienia z rojem Perseidów, nazywanym także "łzami świętego Wawrzyńca" (jego wspomnienie w Kościele obchodzimy 10 sierpnia).

Perseidy oglądać można od 17 lipca do 24 sierpnia. W ciągu godziny może pojawić się ich do 150, zobaczyć je można gołym okiem. Są szybkie, białe, chwilę zostawiają za sobą białą kreskę.

Z poniedziałku na wtorek szukamy najciemniejszego nieba i podziwiamy, powodzenia!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione