nasze media Najnowszy numer 11/2019

PAP /Gabriela Szulik

dodane 25.06.2019 10:41

Na jednym oddechu

Pod wodą, bez płetwy. 196,5 metra w 4 minuty i 5 sekund. Julia pobiła rekord świata

 

Na jednym oddechu katowiczanka Julia Kozerska, na 50-metrowym basenie krytym w Stambule pobiła rekord świata kobiet. Poprawiła poprzedni rekord o 20 metrów.

Wynik ustanowiła podczas mistrzostw Europy we freedivingu (nurkowanie na wstrzymanym oddechu).

– Woda była taka, jaką lubię, ciepła – mówiła 32-letnia zawodniczka. – To mój pierwszy rekord świata. W trakcie rywalizacji byłam skupiona tylko na nurkowaniu, na obserwowaniu własnego organizmu. To bardzo ważne, bo mimo przygotowań stres może spowodować utratę przytomności.

Taką formą pływania Kozerska zainteresowała się osiem lat temu podczas kursu dla ratownika. Wtedy musiała przepłynąć pod wodą 25 metrów. – Wydawało mi się to szczytem możliwości – przyznaje. – W takim pływaniu nie mają znaczenia jakieś wrodzone predyspozycje czy talent – mówi. – Wszystko można wytrenować, tylko niektórym zajmuje to więcej czasu. Najważniejsze to chcieć. Gdyby mnie ktoś osiem lat temu powiedział, że będę rekordzistką świata – nie uwierzyłabym.

W freedivingu zawodnicy startują z wody, a dystans pokonują zmodyfikowaną żabką, bez płetw. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają ratownicy płynący obok w maskach i „fajkach” umożliwiających oddychanie.

Rekord mężczyzn, też ustanowiony w Stambule, był o 40 metrów lepszy.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 11.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 6
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione