nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 11.06.2019 10:13

Zamiast klocków – dłuto i kawałek drewna.

W Wiśle otwarto wystawę z dziełami 9-letniego Gabrysia

Jego placem zabaw jest pracownia rzeźbiarska ojca a łopatką – młotek i szlifierka.

Gdy Gabryś Szołdra miał 4 lata, jako przedszkolak zajął pierwsze miejsce w konkursie plastycznym „Postacie z baśni”.  Gabryś zawsze lubił przebywać w pracowni swojego taty-rzeźbiarza. Tata pozwalał mu najpierw tylko szlifować drewno, a od czterech lat może używać dłuta. Teraz razem uczestniczą w plenerach, a chłopiec bierze udział w różnego rodzaju warsztatach i  tworzy własne dzieła. Gabryś rzeźbi w jesionie – to twarde drewno, ale – jak mówi mały artysta – to dodatkowe wyzwanie.  Nad jedną z rzeźb pracował ponad trzy lata. Jego prace są coraz bardziej zauważalne. Na jednym z plenerów dwie rzeźby Gabrysia sprzedała Fundacja im. Zofii Kossak a jedną kupił kolekcjoner z Monachium. – Kiedy biorę do ręki kawałek drewna – mówi Gabryś – jeszcze nie wiem, co z niego będzie. Drewno samo mi podpowiada, co z niego zrobić. Jego ulubiony temat to ludzie i ich odbicie w magicznym lustrze, abstrakcja. Ale rzeźba to nie jedyne zainteresowania Gabrysia. Sam mówi, że kiedyś chciałby zostać architektem. Dlatego już teraz w grze komputerowej Minecraft buduje stadiony, baseny, próbuje tworzyć nowoczesną architekturę.

Prace dziewięcioletniego Gabrysia – artysty z Ustronia – można oglądać w Wiśle w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” do 30 czerwca

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione