nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

dodane 02.06.2019 08:30

40 lat temu Jan Paweł II pierwszy raz przyjechał do Polski

Ta pielgrzymka do ojczyzny zmieniła bieg historii...

Polską rządzili wtedy komuniści, walczący z Kościołem. Przyjazd papieża Polaka naprawdę nie był im na rękę... Robili wszystko, by do niego nie doszło.

"Róbcie jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali" - mówił komunistom z Polski Leonid Breżniew, przywódca Związku Radzieckiego.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski rozpoczęła się dokładnie 40 lat temu, zakończyła - 10 czerwca.

Słowa i obecność papieża dały impuls Polakom do walki o wolność i prawa pracowników. Ta pielgrzymka zmieniła bieg historii nie tylko naszej ojczyzny, ale i całego świata.

Krótko po niej powstała "Solidarność", która w rezultacie doprowadziła do obrad okrągłego stołu w Polsce, upadku komunizmu i muru berlińskiego.

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

- te słowa papieża wypowiedziane w Warszawie stały się symbolem pierwszej pielgrzymki do Polski. A na filmie powitanie Jana Pawła II na lotnisku "Okęcie":

Powitanie Jana Pawła II na Lotnisku Wojskowym "Okęcie" 02.06.1979r.
Jan Kunysz

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..