nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP /Gabriela Szulik

dodane 22.05.2019 09:01

Zagrożone wyginięciem

Już tylko pół tysiąca morświnów żyje w rejonie Zatok Gdańskiej, Puckiej i Pomorskiej.

Morświn zwyczajny, to bliski krewniak delfina. Jako jedyny gatunek walenia stale mieszka w Bałtyku, najczęściej w rejonie Zatok Gdańskiej i Puckiej oraz Zatoki Pomorskiej. Dostrzeżenie tych zwierząt w naturze jest jednak rzadkie. Przy powierzchni wody pojawiają się tylko, aby zaczerpnąć powietrza co trwa zwykle krótką chwilę.

Dorosły osobnik osiąga nawet 180 cm długości i waży do 70 kg. Morświn jest ciemnoszary lub czarny na grzbiecie, a kolory te stopniowo przechodzą w jaśniejsze barwy po bokach i od spodu. Od jego kuzyna, delfina odróżnia go przede wszystkim okrągła głowa, bez charakterystycznego „czoła”, jak również krótka, trójkątna płetwa grzbietowa. Na wolności morświny żyją ok. 10 lat.

Dzięki zmysłowi echolokacji morświn potrafi namierzyć przeszkody, znaleźć pożywienie czy komunikować się z innymi osobnikami.

W pierwszej połowie XX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym morświnów było w Bałtyku tak dużo, że polskie władze wprowadziły specjalne premie za ich łowienie lub zabijanie. Zwierzęta te traktowano jako szkodniki, które niszczą sieci i przetrzebiają stada ryb, dlatego organizowano na nie polowania. Poza tym prowadzone na morzu działania wojenne a potem zanieczyszczenia chemiczne doprowadziły do tego, że teraz morświnowi bałtyckiemu grozi wyginięcie.

Zagrożeniem dla morświnów jest też morski hałas: żegluga, turystyka motorowodna, poszukiwania złóż, czy prowadzone detonacje na poligonach morskich powodują, że ssaki te płoszą się.

 

Jak chronić morświna?

W Polsce morświny są chronione od 1984 r. Przy nadbałtyckich plażach widnieją informacje, że każdy może włączyć się w ochronę tego gatunku. Jeżeli zauważymy żywe bądź martwe morświny powinniśmy zgłosić to do Stacji Morskiej w Helu lub Błękitnego Patrolu WWF. Do momentu przyjazdu specjalistów, trzeba zadbać o to, by jego ciało pozostało wilgotne (polewać go delikatnie wodą lub obłożyć np. mokrym ręcznikiem ale trzeba uważać, by nie zalać otworu nosowego, który znajduje się na czubku głowy)

Podczas żeglowania po zauważeniu morświna, trzeba zanotować pozycję, odległość od łodzi i kierunek wędrówki morświna..

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione