nasze media Mały Gość 04/2024

PAP

dodane 06.05.2019 11:38

Papież udzielił Pierwszej Komunii 245 bułgarskim dzieciom

Około 30 tysięcy osób przybyło według mediów na mszę odprawioną przez papieża Franciszka w poniedziałek w kościele w mieście Rakowski na południu Bułgarii w drugim dniu jego wizyty. W czasie mszy papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii 245 dzieciom.

Miasto Rakowski na południu nazywane jest "stolicą bułgarskiego katolicyzmu"; mieszka tam około połowy z ponad 60 tysięcy katolików w tym kraju. Katolicy stanowią około 1 proc. ludności Bułgarii.

Wokół kościoła Najświętszego Serca Jezusowego zgromadziły się w poniedziałek tysiące ludzi.

Podczas mszy papież prowadził spontaniczny dialog z dziećmi, które przybyły z całej Bułgarii. Pytał najmłodszych: "Czy jesteście zadowoleni, że przystępujecie do pierwszej komunii? Na pewno?" "A dlaczego jesteście zadowoleni? Bo przychodzi Jezus" - mówił Franciszek.

"Jesteście z tej samej rodziny? A jak nazywa się wasza rodzina? Wasze nazwisko brzmi: <<chrześcijański>>"- tłumaczył papież dzieciom. Podkreślił: "Oto nasz dowód tożsamości. Bóg jest naszym ojcem, Jezus jest naszym bratem, a Kościół jest naszą rodziną, my zaś jesteśmy braćmi; naszym prawem jest miłość".

"Jesteśmy wrogami? Nie, jesteśmy przyjaciółmi. Jesteśmy wszyscy przyjaciółmi" - wskazywał Franciszek.

Prosił dzieci przed udzieleniem sakramentu: "Nie rozpraszajcie się, nie myślcie o innych rzeczach, tylko o tym", "miejcie ciszę w sercu", "myślcie o swoich rodzicach, katechetach, dziadkach, przyjaciołach".

"Jeśli kłóciliście się z kimś, przebaczcie mu" - zachęcał Franciszek. Następnie osobiście udzielił Komunii wszystkim dzieciom.

Na zakończenie mszy w kościele rozsypano płatki białych róż.

« 1 »