nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

jj

dodane 16.04.2019 09:46

Katedra Notre Dame: Korona Cierniowa uratowana

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł 15 kwietnia wieczorem. Spłonęły dach i 97-metrowa iglica.

Straty są ogromne. Strażakom udało się jednak ocalić relikwie Korony Cierniowej Pana Jezusa. 

Z pożaru uratowano też m.in. tunikę św. Ludwika, króla Francji i kilka cennych kielichów mszalnych.  Nienaruszone zostały także struktura i fasada katedry Notre Dame w Paryżu.

Katedra Notre Dame: Korona Cierniowa uratowana   Pożar katedry Notre Dame PAP/EPA/IAN LANGSDON

Korona Cierniowa, którą włożono Jezusowi na głowę miała kształt czepca. Ostrymi cierniami okrywała i dotykała całą głowę Jezusa. Dzisiaj pozostała z niej tylko obręcz upleciona z sitowia. W takiej formie kupił ją od Baldwina II, władcy Konstantynopola, król Francji Ludwik IX.

Ciernie, które wcześniej odpadły od korony król rozesłał do różnych kościołów we Francji. Dzień 18 sierpnia 1239 roku, gdy uroczyście wnoszono do Paryża niezwykłą pamiątkę po Zbawicielu ogłoszono Dniem Świętym. Od bram miasta w złotym relikwiarzu Koronę nieśli król Ludwik IX i jego brat Robert. Obaj bez butów, ubrani w proste lniane szaty.

W każdy pierwszy piątek miesiąca a w Wielkim Poście w każdy piątek o godzinie piętnastej, w godzinie śmierci Jezusa, w katedrze Notre Dame w Paryżu ludzie modlili się przy wystawianej Koronie Cierniowej Jezusa zamkniętej w okrągłym  relikwiarzu o średnicy 21 cm.

Dla czytelników "Małego Gościa" 6 lat temu przygotowaliśmy materiały na Wielki Post związane z relikwiami Korony Cierniowej:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione