nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

msp /DMAK

dodane 17.02.2019 09:00

Ministranci odpoczną z Hobbitem

Ruszyły zapisy na rekolekcje wakacyjne ministrantów w archidiecezji katowickiej.

Plan zajęć rekolekcyjnych będzie oparty na kultowej książce J. R. R. Tolkiena „Hobbit”. Opracowaniem konspektów w tym roku formacyjnym zajął się Maciej Wacławik.

- Dotychczasowe tematy na rekolekcjach wakacyjnych ministrantów, tworzone były w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego. Tematy spotkań w grupach i rekolekcji dotyczyły więc m.in. wyznania wiary, sakramentów świętych, życia wiary czy też modlitwy chrześcijańskiej. Przez wiele lat były opracowywane przez ks. Piotra Lewandowskiego, długoletniego ministranta i redaktora strony Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej. Opracowane konspekty cieszyły się powodzeniem wśród animatorów i księży prowadzących, dlatego udało się je zebrać i wydać w formie książkowej - „A myśmy poznali i uwierzyli…” - mówi ks. Cezariusz Wala, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów.

- W tym roku chcieliśmy zmienić formułę spotkań w grupach i tematyki. Całe rekolekcje oparliśmy o książkę J. R. R. Tolkiena „Hobbit”. Opracowaniem konspektów zajął się Maciej Wacławik, doktorant zajmujący się archeologią. Spróbujemy najpierw przybliżyć ministrantom postać autora „Hobbbita”. Chcemy pokazać, jak bardzo wiara kształtowała jego życie, szczególnie umiłowanie Eucharystii, co dla ministrantów ma wielkie znaczenie. Wśród wielu pojawiających się tematów istotne są nieustanne motywy walki dobra ze złem, walki często nierównej, czy też konieczności współpracy, umiejętności przebaczenia, przyjaźni, poświęcenia, konieczności cierpienia dla wyższych celów itd. To tematy uniwersalne, a zarazem obecne nieustannie w życiu młodych ludzi. Dlatego mamy nadzieję, że rekolekcje będą źródłem inspiracji dla ministrantów. Oprócz spraw duchowych i liturgicznych pojawią się także gry terenowe i zabawy nawiązujące do powieści (bitwa na balony wodne, odnajdywanie skarbu itd.) - dodaje opiekun ministrantów.

Dla ministrantów przewidzianych jest 6 turnusów. Pierwszy rozpoczyna się 23 czerwca. Ostatni kończy się 15 sierpnia. W tym roku rekolekcje będą się odbywać w czterech ośrodkach: Bielsku-Lipniku, Kalnej k. Żywca, Brennej-Leśnicy i Brennej w Ośrodku Kleryckim. W Kalnej na VI turnusie przewidziano kurs kantora i psałterzysty, a na II - kurs lektorski. Tradycyjnie poprowadzą je księża, diakoni oraz klerycy WŚSD archidiecezji katowickiej, wspomagani przez animatorów parafialnych wspólnot ministranckich.

Zapisy odbywają się za pomocą strony internetowej www.dmak.info i potrwają do 25 maja br. Osoby zapisujące zobowiązane są wydrukować kartę uczestnika bezpośrednio ze strony zapisów i dostarczyć ją wypełnioną na punkt w dniu rozpoczęcia rekolekcji.

Wszelkich potrzebnych informacji udziela ks. Cezariusz Wala, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione