nasze media Najnowszy numer MGN 07/2019

PAP / Gabriela Szulik

dodane 02.02.2019 21:45

Przepona a równowaga

Im grubsza i bardziej ruchoma podczas oddechu, tym lepsza równowaga człowieka.

Przepona – główny mięsień oddechowy oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej, wspomagający też pracę układu sercowo-naczyniowego i limfatycznego. To mięsień bardzo ważny i potrzebny m. in. Śpiewakom. A ostatnio badania naukowców z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Śląskiej wykazały, że przepona pomaga utrzymać człowiekowi równowagę ciała. Z ich eksperymentu wynika, że im większa grubość oraz ruchomość tego mięśnia podczas oddechu, tym lepsza równowaga człowieka.

Umowny środek ciężkości ciała człowieka znajduje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ważną rolę pełni tu przepona, która zapewnia stabilizację. Naukowcy twierdzą, że odpowiednia stabilizacja w centralnej części ciała wpływa na ogólną równowagę i na to, jak człowiek utrzymuje pionową pozycję ciała.

Dotąd uważano, że za równowagę odpowiada wzrok, część narządu słuchu z błędnikiem i układ somatosensoryczny (receptory zlokalizowane w mięśniach, ścięgnach, torebce stawowej) z mięśniami antygrawitacyjnymi.

Zdaniem naukowców ze Śląska mięsień przepony jest czwartym elementem, który odpowiada za utrzymywanie równowagi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 09.06.2019
  łączna liczba komentarzy: 27
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 12.08.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 24.06.2019
  łączna liczba komentarzy: 111

Najwyżej docenione