nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 28.01.2019 09:36

Zawody kumoterek

Dwuosobowe sanie gazdowskie ścigały się w Małym Cichym na Polanie Lichajówka

Śniegu w Tatrach nie brakuje, do tego trzaskający mróz – pogoda wręcz idealna, by rozegrać Kumoterską Gońbę, czyli jedne z najważniejszych góralskich zawodów. Przygotowuje się do nich nie tylko sanie i konie, ale również zawodnicy ubierają tradycyjne stroje góralskie.

Wśród zaprzęgów są również kuce powożone przez dzieci.

Zawodnicy muszą przejechać odpowiedni odcinek w jak najkrótszym czasie. Trzeba bardzo uważać i odpowiednio konia trzymać, by sanie się nie wywróciły, szczególnie na zakrętach. Ważne zadanie, oprócz woźnicy, ma tutaj pasażerka. Nie może w saniach siedzieć nieruchomo, ale musi odpowiednio balansować ciałem, przede wszystkim przy wchodzeniu w zakręty.  

Zawody rozegrano na Polanie Lichajkówki przy drodze do Małego Cichego, gdzie – ja mówią najstarsi górale – takiej ilości śniegu dawno nie było. W zawodach wzięli udział miłośnicy koni, tradycji góralskiej i przede wszystkim dobrej zabawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione