nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Gabriela Szulik

dodane 03.12.2018 16:17

Roraty rozpoczęte

W tym roku trwają od poniedziałku 3 grudnia do soboty 22 grudnia

Swoją nazwę zawdzięczają Roraty pierwszym słowom tradycyjnej pieśni: „Rorate caeli desuper…”, co znaczy „Spuśćcie rosę, niebiosa”. W niektórych kościołach jest ona śpiewana na początku Mszy roratniej. Cały refren brzmi tak: „Spuśćcie rosę, niebiosa z góry, a obłoki niech spuszczą z deszczem Sprawiedliwego. Niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela”.

Msze Święte roratnie rozpoczynają się w ciemnym kościele, tylko przy świetle świec i lampionów.

Roraty to Msza wotywna, czyli dziękczynna o Najświętszej Maryi Pannie. Dziękujemy Matce Bożej za to, że zgodziła się zostać Matką Syna Bożego.

Razem z Matką Najświętszą czekamy, przygotowujemy się na przyjście Pana Jezusa. Tak jak kiedyś Izraelici czekali na Zbawiciela, na obiecanego Mesjasza, tak my teraz czekamy na Boże Narodzenie. Ten czas przypomina też, że całe nasze życie jest wielkim czekaniem na spotkanie z Panem Jezusem.

Ponieważ rozpoczęliśmy kolejny rok liturgiczny poświęcony Duchowi Świętemu, redakcja „Małego Gościa Niedzielnego” przygotowała Roraty pod hasłem „z Duchem Twoim”. W pierwszej części uczestnicy Rorat poznają dary Ducha Świętego poprzez historie z życia wybranych postaci biblijnych a w drugiej, na przykładzie ludzi bardziej nam współczesnych przekonają się, jak działa Duch Święty, jak Jego dary mogą owocować w życiu tych, którzy pozwolili mu się prowadzić.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..