nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Piotr Sacha Piotr Sacha

dodane 25.09.2018 09:36

Luka the best

Luka Modrić najlepszym piłkarzem świata w sezonie 2017/18 według plebiscytu FIFA.

Po raz pierwszy od dziesięciu lat najlepszym piłkarzem na świecie nie został ani Cristiano Ronaldo, ani Lionel Messi.

Luka Modrić w minionym sezonie trzeci raz z rzędu wygrał z klubem Ligę Mistrzów, a z reprezentacją zdobył wicemistrzostwo świata. I jeszcze był najlepszym graczem mundialu. W sumie zdobył w plebiscycie 29,05 proc. głosów (głosował na niego między innymi Robert Lewandowski). Drugi był Cristiano Ronaldo (19,08 proc.), a trzeci Egipcjanin Mohamed Salah (11,23 proc.). „To był niesamowity sezon, najlepszy w karierze. Jestem bardzo dumny, nigdy tego nie zapomnę. To wielki zaszczyt stać tu z tą wspaniałą nagrodą w rękach" – powiedział zwycięzca.

Luka wygrał dzięki głosom kibiców i kolegów po fachu. W plebiscycie FIFA w połowie liczą się głosy internautów i wybranych dziennikarzy, a w połowie głosy trenerów i kapitanów reprezentacji.

Pochodzący z Zadaru 33-letni Chorwat w maju z "Królewskimi" po raz trzeci z rzędu triumfował w Lidze Mistrzów, a w lipcu z drużyną narodową - jako kapitan - wywalczył tytuł wicemistrza świata i został uznany przez FIFA najlepszym zawodnikiem (MVP) turnieju w Rosji.

Przyznano też inną, bardzo ważną, nagrodę – Fair Play. W minionym roku zasłużył na nią na pewno niemiecki napastnik Lennart Thy. Jako zawodnik holenderskiego Venlo zrezygnował z udziału w meczu z PSV Eindhoven... Po to, żeby oddać krew. To umożliwiło rozpoczęcie procesu wytwarzania komórek macierzystych osoby chorej na białaczkę, przeszczep szpiku i ocalenie jej życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..