nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 05.09.2018 17:44

Gdy siostra nie chce zasypiać

Oczywiście wiem,że podobne problemy już były w małym gościu ale mojej 3-letniej siostrzyczce nie pomaga. A kłopot jest z kładzeniem ja spać. Jednej nocy grzecznie idzie spać a drugiej krzyczy wychodzi z łóżeczka i nie chce spać. Domyślam się,że pani nie jest niańką do dzieci, ale może pani ma dzieci i może zna jakieś patenty 12- latka

Koniecznie trzeba wypracować rytuały. Nie kłócić się z nią, udawać, że całkowicie się z nią zgadzasz, kiwać głową, że ma rację, że nie musi iść spać, że to jej misiek jest już bardzo śpiący i teraz razem go położycie. Na pół godziny wcześniej ograniczać szalone zabawy, Warto wypracować różne rytuały, czyli codziennie te same czynności, które wejdą jej w nawyk i będą się kojarzyły ze snem. Ja usypiałam swoje dzieci powoli składając wszystko w ich pokojach i śpiewając zawsze te same pieśni / u mnie to były pieśni maryjne, wieczorne, kolędy zimą./  Moje wnuczki wieczorami mają czytane książki. Pewnie, że czasami się bronią, nie chcą się położyć i słuchać, ale wtedy trzeba dobierać książki do ich poziomu, by były ciekawe i odpowiednio czytać lub opowiadać- spokojny ton, coraz wolniejsze tempo, do tego ziewanie. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, przytłumione. Bardzo pomocne może być to, byście razem usypiały jej ukochane przytulanki. Może swoim zachowaniem wobec zabawek siostra sama coś Ci podpowie?
Już godzinę przed spaniem zaproponuj, by ułożyła do snu różne zabawki. Nie rozbawiaj jej przed spaniem, zawsze te same czynności, sama ciągle już ziewaj. Wieczorem siostra powinna być zmęczona, ale nie przemęczona.  Jeśli kładzenie jej to Twój obowiązek, zacznij te metody wprowadzać. Nigdy nie krzycz wieczorem, nie mów podniesionym głosem, tylko zapewniaj, że nie musi spać, tylko niech będzie cicho, bo misiek zmęczony. A może ktoś z rodzeństwa będzie niby śpiący i mała zacznie go usypiać? Pamiętaj, że często osoba usypiająca zasypia prędzej, nieraz mi się to zdarzyło. 

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..