nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 23.08.2018 10:36

Znaczek ze św. Stasiem Kostką

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z serii „Patroni Polski”

W niedzielę, 19 sierpnia pojawił się znaczek pocztowy z wizerunkiem tego świętego według obrazu namalowanego w 1996 r. przez Elżbietę Plewę-Hoffmann. Na znaczku widnieje też ozdobny motyw roślinny, w który wpisano orła białego w koronie.

Święty Stanisław Kostka jest jednym z pięciu patronów Polski (św. Stanisław ze Szczepanowa, św. Wojciech, NMP Królowa Polski, św. Andrzej Bobola). Urodził się w rodzinie szlacheckiej herbu Dąbrowa na Mazowszu, w Rostkowie, niedaleko Przasnysza. Gdy miał lat 14 lat razem z bratem wysłano ich do Wiednia, by w dobrej szkole prowadzonej przez jezuitów pobierali dalszą naukę. Gdy pewnego dnia niespodziewanie ciężko zachorował, ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna a na jego rękach złożyła Dzieciątko i – jak podają historycy badający życiorysy świętych – poleciła Stanisławowi wstąpić do jezuitów (Towarzystwa Jezusowego).

Nagła choroba przerwała jego drogę zakonną. 15 sierpnia 1568 r,, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, osiemnastoletni Stanisław zmarł w Rzymie na Kwirynale. Tam został pochowany. Święty Stanisław Kostka jest patronem Polski od 1671 r. w  

Poczta Polska w Jubileuszowym Roku św. Stanisława Kostki, kiedy przypada 450. rocznica jego śmierci wydała 120 tys. znaczków, każdy w cenie - 2,60 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..