nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 22.08.2018 14:13

Głowa za 2 miliony

Znaleziona prawie 10 lat temu zdobiona głowa konia doczekała się pełnego odnowienia.

Wykonana z brązu i pokryta złotem końska głowa pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jest warta 2 miliony dolarów. Końska głowa jest naturalnej wielkości i pochodzi z pomnika rzymskiego cesarza z I wieku naszej ery. Znalezisko pochodzi z wykopalisk położonych niedaleko dzisiejszego Frankfurtu. Jest ono razem z innymi artefaktami dowodem że Rzymianie i Germanie nie walczyli tylko ze sobą. Osada Waldgirmes miała głównie drewniane zabudowania i prowadziła ożywioną i pokojową wymianę handlową z barbarzyńskimi ludami. Za niewielkim drewnianym murem był budynki w rzymskim stylu, rezydencje a nawet ołowiana kanalizacja. Archeolodzy nie spodziewali się napotkać tak wgłąb germańskiego terytorium cywilnych rzymskich osad. Odkrycia pokazują że Rzymianie początkowo nie chcieli podbić ludów na wschód od Renu, a pokojowo zasymilować. Miasto zostało opuszczone prawdopodobnie w okolicach 16 roku, a więc dopiero kilka lat po wielkiej klęsce wojsk rzymskich w lesie Teutoburskim. Miasto Waldgirmes zostało jednak nie podbite a ewakuowane, gdy Rzymianie zdecydowali się opuścić terytoria za Renem.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • elle
  25.08.2018 18:12
  Do Moderatora: Jako mama 12-latki korzystającej z portalu "Mały Gość" jestem zbulwersowana faktem, że powyższy komentarz przeszedł przez weryfikacje aż 5 razy i jest dostępny na pierwszej stronie portalu od ponad 24 godzin. Skandal! Do Autora: To jest strona dla dzieci, proszę w niej nie umieszczać treści pornograficznych. Demonstrowanie takich treści dzieciom jest ścigane przez polskie prawo. Mam nadzieje, że Mały Gość podejmie w tej sprawie odpowiednie działania.

  Od moderatora
  Komentarze użytkowników zalogowanych nie przechodzą przez moderację. Trzeba je do moderacji zgłosić. Niestety, nie zauważyłem postów tego użytkownika na Malym Gościu. Przepraszam
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione