nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP /Gabriela Szulik

dodane 26.07.2018 08:51

Woda na Marsie

Pod powierzchnią Czerwonej Planety jest woda w stanie ciekłym – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna ESA, która prowadziła obserwacje za pomocą Sondy Mars Express. Zebrane dane wskazują, że zbiornik wody znajduje się pod warstwami lodu i pyłu w rejonie południowego bieguna Marsa.

W przeszłości woda była obecna na powierzchni planety o czym świadczą choćby wyschnięte doliny rzek. A sondy, lądowniki i łaziki okrążające planetę wykryły obecność minerałów, które mogą powstać tylko w obecności płynnej wody. Ale ponieważ w ciągu 4,6 miliarda lat historii Marsa klimat znacznie się zmienił i płynna woda nie może dziś istnieć na powierzchni tej planety, naukowcy szukają pod ziemią.

Na badanym południowym biegunie Marsa, na obszarze szerokości 200 kilometrów warstwy pyłu i lodu sięgają głębokości 1,5 kilometra. Odkryte przez naukowców jezioro pod pokrywą lodową Czerwonej Planety ma ok. 20 km średnicy i co najmniej metr głębokości. Naukowcy podkreślają, że obecność płynnej wody nie musi oznaczać, że na Marsie istnieją żywe organizmy. Mówią też, że woda na Marsie jest prawdopodobnie bardzo zasolona.

Zdaniem naukowców na Marsie może być więcej „kieszonek” z wodą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione