nasze media MGN 07/2024

PAP /Gabriela Szulik

dodane 26.07.2018 08:51

Woda na Marsie

Pod powierzchnią Czerwonej Planety jest woda w stanie ciekłym – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna ESA, która prowadziła obserwacje za pomocą Sondy Mars Express. Zebrane dane wskazują, że zbiornik wody znajduje się pod warstwami lodu i pyłu w rejonie południowego bieguna Marsa.

W przeszłości woda była obecna na powierzchni planety o czym świadczą choćby wyschnięte doliny rzek. A sondy, lądowniki i łaziki okrążające planetę wykryły obecność minerałów, które mogą powstać tylko w obecności płynnej wody. Ale ponieważ w ciągu 4,6 miliarda lat historii Marsa klimat znacznie się zmienił i płynna woda nie może dziś istnieć na powierzchni tej planety, naukowcy szukają pod ziemią.

Na badanym południowym biegunie Marsa, na obszarze szerokości 200 kilometrów warstwy pyłu i lodu sięgają głębokości 1,5 kilometra. Odkryte przez naukowców jezioro pod pokrywą lodową Czerwonej Planety ma ok. 20 km średnicy i co najmniej metr głębokości. Naukowcy podkreślają, że obecność płynnej wody nie musi oznaczać, że na Marsie istnieją żywe organizmy. Mówią też, że woda na Marsie jest prawdopodobnie bardzo zasolona.

Zdaniem naukowców na Marsie może być więcej „kieszonek” z wodą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..