nasze media MGN 07/2024

PAP/Gabriela Szulik

dodane 16.07.2018 08:54

Kibicował im cały świat

Mecz Chorwacji z Francją oglądały dziesiątki tysięcy kibiców, którzy zebrali się przed telebimami na centralnych placach niemal wszystkich większych miast Chorwacji. Kawiarnie w mieście były pełne ludzi już od wczesnych godzin porannych, a na ulicach słychać było piosenki zagrzewające piłkarzy do walki. W Splicie na budynku władz miasta zawieszono 25-metrową flagę narodową.

Mimo porażki, Chorwacja pięknie świętowała. Zagrzeb przygotowuje się na powitanie "srebrnej drużyny", w którym - według niektórych prognoz - może wziąć udział nawet 100 tysięcy ludzi.

„Dumny z bohaterów”, „Wielki szacunek” – to tylko niektóre tytuły w chorwackich dziennikach dumni ze swoich piłkarzy, wicemistrzów świata. Ich postawa sprawiła, że kibicował im cały świat.

Reprezentacja osiągnęła największy sukces w historii chorwackiego futbolu. „Zagraliśmy odważnie w finale, w którym szczęście jednak sprzyjało Francuzom, szczególnie w pierwszej połowie” – pisali. Jednak pechowa bramka samobójcza zdecydowała o przebiegu całego meczu, ponieważ w drugiej części meczu – jak podają dziennikarze – Francuzi zdobyli dwa „tanie” gole, a Chorwacja nie miała już siły na odwrócenie losów pojedynku.

„Vecerni list" pisał: „Nic nie jest tak słodkie jak to, jak się teraz czujemy. Chorwacja na dachu świata. Tak, to jest nasz szczyt świata, pomimo porażki, bo nic we wszechświecie nie może się równać z tym, co przeżywaliśmy przez ostatnich 10 dni".

„Brawo nasi bohaterowie. Nikt przez lata nie dał nam tyle radości, jak wy" - podkreślono.

Zlatko Dalic i zawodnicy zdołali połączyć rozbity kraj, lewą i prawą stronę, chorwacką emigrację i tych, którzy jutro w ojczyźnie przywitają swoich wicemistrzów świata. Wszyscy Chorwaci tym razem byli jednością. Nie zdobyliśmy złota, bo Francuzi pokazali klasę, ale nasza drużyna pokazała w Rosji żelazną wolę walki oraz mistrzowskie serca i z tego powodu cały świat, oprócz Francji, kibicował w tym finale właśnie Chorwacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..