nasze media MGN 07/2024
dodane 16.08.2018 09:09

Niepotrzebne kłótnie?

Po raz kolejny doszło do awantury z młodszą siostrą. Strasznie mi dokuczała, prowokowała, ale byłam cierpliwa. Ustępowałam, proponowałam różne atrakcje, chociaż wcale nie sprawiały mi przyjemności. W końcu zaczęłam krzyczeć, ona też, ale awantura została zażegnana, przeprosiłam ją, chociaż nie wyglądała, że to jej wystarcza. Bardzo mi głupio, że straciłam panowanie nad sobą. Nie chcę się kłócić, rodzice tego nie znoszą. 12-latka

Jesteś wspaniałą i bardzo wyrozumiałą siostrą. Gratuluję dojrzałości. Jak świat światem rodzeństwa się kłócą. To jest właśnie cudowne w posiadaniu rodzeństwa, że człowiek się kłóci, cierpi, godzi i wciąż przebacza. Osoby nie mające rodzeństwa mają w dorosłym życiu sporo problemów, bo często nie potrafią ustępować, dochodzić do porozumienia.
Nie musisz zawsze ustępować młodszej siostrze. A jeśli ustępujesz, to zaznacz, że potem będziesz robiła coś, co Ty lubisz. Staraj się nie wściekać, tylko raczej wprowadzić żarty i śmiech, gdy robi się ciężka sytuacja. Gdy czasami dochodzi do ostrej wymiany zdań, to nagle zacznij się śmiać, powiedz, że szkoda wakacji na głupie kłótnie.
Uwaga- wiesz o tym, że obraz najlepiej wygląda z oddalenia. Tak samo z rodziną. Gdy jesteśmy razem, wkurzamy się na siebie, jeden drażni drugiego. Ale gdy się na jakiś czas rozstajemy, tęsknimy.
Gdy masz dosyć siostry, to oddal się na chwilę, wycisz się. Umówcie się na jakieś dowcipne hasła, które pomogą wam rozładować napięcie, uspokoić się. Jakieś zdanie w bajki, z piosenki, z filmu, nie wiem. Najlepiej stosować biblijną zasadę, by godzić się do zachodu słońca, czyli do wieczora. A jeśli rodzeństwo będzie dalej złe, to już ich problem, Ty im w sercu wybacz. Gdy męczą Ciebie lub siostrę złe emocje, to najlepiej rozładować je przez ruch i zmęczenie fizyczne. Wymyślcie sobie coś, jakieś miejsce, gdzie będziecie się mogły wyżyć. A może bitwy na poduszki? Tylko niech to nie będą poduszki z pierza, które się zniszczą.
Złości nie trzeba się wstydzić. Wchodzisz w czas dojrzewania, jesteś starsza, będziesz czasami wściekła. Znajdź po prostu swój sposób na wyrzucenie złych emocji. Nauczcie się mówić, że chwilę musicie być sami i się wyciszyć. Niech rodzeństwo da spokój, a osoba wściekła niech się czymś bardzo zmęczy, to pomaga. Człowiek popełnia błędy, nikt nie jest idealny. Pamiętasz Dzieci z Bullerbyn? Ile oni się kłócili?! I nic z tego złego nie wynikało. Bez przepraszania znowu się razem bawili.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..