nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 05.07.2018 13:48

Rzek i strumieni dużo więcej

 

O 45 procent więcej niż dotychczas uważano zajmują rzeki i strumienie na powierzchni Ziemi. Takie badania opublikowali ostatnio amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej (UNC) w Chapel Hill i teksańskiego A&M University. Dzięki zdjęciom satelitarnym, pomiarom naziemnym i modelom statystycznym naukowcom udało się zmierzyć zarówno najmniejsze strumyki, jak i największe rzeki świata.

Z ich obliczeń wynika, że – z wyłączeniem lądu pokrytego lodowcem – łączna powierzchnia rzek i strumieni na całej kuli ziemskiej wynosi 773 tys. km kwadratowych. Naukowcy ustalili też, że na terenach, gdzie widoczna jest ingerencja człowieka, rzeki są bardziej od siebie oddalone i mają węższe koryta.

Ponieważ rzeki i strumienie emitują znaczące ilości dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego badacze starają się jak najdokładniej oszacować, jak dużą część powierzchni Ziemi one zajmują.

Dodatkowo, dzięki ich badaniom, powstała globalna baza szerokości koryt rzecznych. Jest w niej prawie 60 mln pomiarów szerokości rzek z całego świata. Korzystać z niej będzie NASA podczas planowanej misji satelitarnej SWOT (Surface Water and Ocean Topography), która wystartuje w 2021 roku. Będzie to pierwsza misja satelitarna NASA, która dokładnie zmierzy rzeki i jeziora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione