nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Piotr Sacha Piotr Sacha

dodane 13.06.2018 09:57

VAR... jak WARTE uwagi sędziego

System Video Assistant Referee, czyli wideoweryfikacji, pojawia się w Rosji po raz pierwszy w historii piłkarskich mistrzostw świata.

33. minuta meczu Polska-Litwa. Robert Lewandowski uderza piłkę z rzutu wolnego, a ta odbija się od poprzeczki. Litwini wybijają futbolówkę Telstar 18 (taką piłkę zobaczymy na mundialu). Po chwili sędzia główny Kevin Blom dowiaduje się od sędziego VAR, Pola van Boekela, że piłka po strzale „Lewego” znalazła się w bramce, że padł gol. I pokazuje na środek boiska... 2:0 dla Polski.

System VAR jeszcze kilka razy przydał się w tym meczu. W 65. minucie Grzegorz Krychowiak strzelił bramkę piętką, lecz wcześniej dotknął piłki ręką. To też zarejestrowały kamery, sędzia zobaczył powtórkę, po czym nie uznał gola. Jeszcze później jeden z Litwinów odbił ręką piłkę w swoim polu karnym, czego sędzia nie zauważył. Potem na monitorze mógł się upewnić, że należy się rzut karny dla Polski.

Kiedy sędzia można skorzystać z systemu VAR? Tylko w czterech sytuacjach:

Po pierwsze w sprawie uznania lub nie uznania gola.

Po drugie w sprawie podyktowania bądź nie podyktowania rzutu karnego.

Po trzecie w sprawie pokazania czerwonej kartki.

Po czwarte w sprawie ukarania niewłaściwego zawodnika kartką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione