nasze media Najnowszy numer 11/2019

Gabriela Szulik

dodane 09.05.2018 16:44

Historia powstania Słowa

W Krośnie otwarto niecodzienną wystawę. 3,5 tysiąca lat historii Biblii

Niezwykłe eksponaty wystawione od 9 do 25 maja w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej można dotykać, brać do ręki i przeglądać. Wśród najcenniejszych jest kartka a na niej Dekalog, czyli Dziesięć Przykazań, pochodząca z 1544 roku i Wulgata z 1669 r., czyli przekład Biblii na łacinę. Są tu też kopie tabliczek kamiennych, na których pismem klinowym zapisano Pismo Święte a potem przepisywano na papirus, skórę i pergamin. Jest też zwój odnaleziony w 1947 roku w Qumran nad Morzem Martwym. Zwoje mają około 2 tys. lat.

Na wystawie można też zobaczyć reprodukcje Biblii wydrukowanej przez Gutenberga czy Biblii należącej do Jana Sebastiana Bachaz odręcznymi notatkami kompozytora na marginesach, którą otrzymał od swojego ojca.

Wystawę pokazującą w jaki sposób Pismo Święte dotarło do naszych czasów można oglądać do 24 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 11.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 6
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione