nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

PAP/Gabriela Szulik

dodane 13.04.2018 13:34

Kozy karpackie i owce polskie

W Sanoku w skansenie spotkać można te zwierzęta pasterskie.

Na teren Podkarpacia polskie owce górskie przybyły wraz z pasterzami wołoskimi z południowych Karpat. Kozy karpackie na przełomie XIX i XX wieku licznie występowały na tym terenie.

Dzisiaj można je oglądać w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie w zalesionej części skansenu, na 1,5 hektarowej polanie powstaje sektor pasterski. Ma on odtworzyć surowe warunki życia i pracy karpackich górali. Będzie tam w sumie osiem obiektów pasterskich, już jest kamienna kapliczka. Będą drewniane i kamienno-drewniane koliby, szałasy, szopy i poidła. Odtworzone też zostaną charakterystyczne dla karpackiego pasterstwa: koszary, czyli przenośne ogrodzenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione