nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 12.03.2018 00:26

Żurawie a nie bociany

Zwiastują szybkie nadejście wiosny. Przyleciały do Polski już 2 miesiące temu

 

 

To nie bociany a żurawie są zwiastunami wiosny. Zwykle przylatywały pod koniec lutego, no, najwcześniej pod koniec stycznia. Tym razem, ku zaskoczeniu leśników, pojawiły się już w pierwszych dniach nowego roku. Ich klangor, charakterystyczny odgłos, rozlegał się wieczorami w Puszczy Białowieskiej, gdy niespodziewanie, po łagodnej zimie, nadeszły wielkie mrozy. Żurawie szukały pożywienia pod śniegiem, żeby przetrwać. Pomagali im okoliczni mieszkańcy.

Żurawie to jedne z pierwszych ptaków, które wiosną zlatują do Polski. U nas spędzają lato i odchowują młode.

Gniazdo żurawia dość trudno zlokalizować. Pewnie dlatego, najczęściej znajduje się ono wśród krzaków i w takim miejscu, gdzie suchą stopą raczej dotrzeć się nie da.

Kiedy już gniazdo założą, zaczyna się tzw. wiosenne klangorzenie.

W ciągu dnia widać żurawie na łąkach, polach uprawnych. Gdy zapada zmierzch zlatują na swoje miejsce noclegowania.

Po przylocie zwykle zaczynają się walki między żurawiami. Ptaki stają naprzeciw siebie, by walczyć o miejsce gniazdowania. Podczas walki bardzo wysoko skaczą, nawet na wysokość dwóch metrów. Wysuwają nogi i pazury tak długo, aż jeden upadnie. Drugi nie kończy walki. Dopiero kiedy leżący wstaje i odlatuje, zwycięzca dumnie stroszy pióra tak jakby wszystkim naokoło chciał opowiedzieć o swoim tryumfie. Za zwycięzcą idzie samica. Po chwili żurawia para zaczyna taniec szczęścia. Wyginają głowę do tyłu, opuszczają skrzydła, skaczą. Samiec tańczy wokół samicy. Oboje pokazują radość, ponieważ niedługo przyjdą na świat ich małe żurawiątka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione