nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP

dodane 22.02.2018 09:14

Gra z misiem Wojtkiem

Ola i Magda, uczennice z Wrocławia, wymyśliły grę planszową, której bohaterem jest niedźwiedź

Niedźwiedź Wojtek przebył szlak bojowy z armią gen. Andersa. Jego przygody są tematem gry planszowej wydanej przez Instytut Pamięci Nardowej. Planszówkę przygotowały siostry Ola i Magda Gąsiorek na konkurs historyczny ogłoszony w 2015 r. w ramach Radosnych Obchodów Niepodległości we Wrocławiu.

Akcja gry „Miś Wojtek” rozpoczyna się we wrześniu 1939 r., kiedy Polskę zaatakowały najpierw nazistowskie Niemcy a potem Związek Sowiecki. Kiedy w 1941 r. Niemcy nieoczekiwanie napadły na Związek Sowiecki, Józef Stalin zgodził się, by z Polaków wywiezionych i osadzonych w obozach pracy, utworzyć polskie wojsko. Żołnierze i cywile pod wodzą gen. Andersa opuścili Związek Radziecki, by wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami. W drodze do Iranu wyniszczeni i wygłodzeni, kupili od przygodnie napotkanego chłopca małego niedźwiadka. Nazwali go Wojtek i wcielili do polskiego wojska. Wojtek przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy – z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Dzielił ich dole i niedole, pomagał żołnierzom, pilnował ich wyposażenia, a podczas bitwy o Monte Cassino donosił żołnierzom amunicję.

Premierowy pokaz gry „Miś Wojtek” odbył się we wtorek, 20 lutego w Szkole Podstawowej nr 57 im. Gen. Władysława Andersa w Gdańsku. W uroczystości uczestniczyła m.in. córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego Anna Maria Anders.

W promocji gry uczestniczyła córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego, Anna Maria Anders. „Miś Wojtek” to rodzinna gra planszowa. Może w niej uczestniczyć od dwóch do pięciu graczy. IPN zapewnia, że do rozpoczęcia rozgrywki nie jest wymagana żadna wiedza. Losy tytułowego niedźwiedzia i jego opiekunów poznaje się podczas zabawy. Wszystkie elementy gry są dwujęzyczne, po polsku i angielsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione