nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Gabriela Szulik

dodane 14.02.2018 08:27

Popielec

Środą Popielcową zaczyna się czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu.

Rozpoczynający się Wielki Post to ten czas i okazja, by zajrzeć w swoje serce, by zmienić to, co stawia nas daleko od Boga. W Piśmie Świętym liczba 40 ma symboliczne znaczenie.  Pan Jezus 40 dni przebywał na pustyni, gdzie rozpoczęciem swej misji na ziemi modlił się i pościł. 40 dni trwał potopu, po czym Bóg zawarł przymierze z Noem. 40 dni przebywał Mojżesza na Synaju a potem otrzymał od Boga przykazania, które przekazał Izraelowi. 40 lat wędrowali potem Izraelici do ziemi obiecanej.

40-dniowy czas Wielkiego Postu rozpoczyna Środa Popielcowa z obrzędem posypania głów popiołem, któremu towarzyszą słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Wielki Post to okazja, by się sobie dobrze przyjrzeć, zajrzeć głęboko do swojego serca i wygarnąć z niego wszystkie brudy i śmieci, wszystkie złe przyzwyczajenia, które być może już mocno zasłaniają Pana Boga.

To specjalny czas w ciągu roku, kiedy wierzący, katolicy więcej od siebie wymagają, z czegoś rezygnują, podejmują jakieś wyrzeczenia, więcej czasu dają Panu Bogu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione