nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP / Gabriela Szulik

dodane 23.01.2018 11:25

Pijawki dla kosmonautów

Do badań naukowych misji ICAres-1 wykorzystano pijawki lekarskie z opolskiej hodowli.

ICAres-1 (Innovative Concepts Ares) to symulowana misja na Marsa, którą przeprowadzono w Pile na terenie jedynej w Europie, specjalnej stacji habitat Lunares. Naukowcy z Polski, Francji i Niemiec przeprowadzili eksperymenty naukowe w warunkach zbliżonych do takich, jakie mogą panować na terenie stacji kosmicznych.

Przy pomocy specjalnych urządzeń badacze starali się odtworzyć warunki, jakie mogą panować na Marsie i Księżycu. Obserwowali przedstawicieli ziemskiej fauny i flory, którzy ewentualnie kiedyś podróżowaliby razem z kosmonautami. Okazało się, że dżdżownice i rośliny nie lubią pyłu z meteorytów, natomiast muchy i pijawki nie miały problemów z wydaniem na świat kolejnego pokolenia.

Naukowcy sprawdzali też, czy pijawki lekarskie mogłyby chronić zdrowie uczestników długich misji pozaziemskich, m.in. przed zakrzepicą głęboką.

Pijawka lekarska wspomaga leczenie chorób układu krwionośnego, różnych urazów, a nawet chorób neurologicznych. Wystarczy przystawić pijawkę do odpowiedniego miejsca na ciele pacjenta.

W Namysłowie na Opolszczyźnie, od 12 lat istnieje, jedyna w Polsce, hodowla pijawki lekarskiej, spełniająca wszystkie formalne wymagania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione