nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

PAP

dodane 26.12.2017 09:45

Niedźwiedź nie śpi

Pod Babą Górą goprowiec sfotografował odcisk łapy drapieżnika

Zima w Beskidach jest zbyt łagodna, by skłonić do snu niedźwiedzia. W świąteczny poniedziałek pod przełęczą Brona w masywie Babiej Góry goprowiec sfotografował odcisk łapy drapieżnika - poinformował przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

„Nie był to yeti, ale nasz niedźwiedź brunatny. Wybudziła go ciepło. Niedźwiedź teraz wędruje i traci energię, której nie zdoła uzupełnić. Zapewne na przedwiośniu zgłodnieje i będzie zmuszony wcześniej wyjść z gawry, by poszukać pożywienia, gdy będzie go jeszcze niewiele. Bądźmy więc ostrożni wędrując szlakami Królowej Beskidów, bo nie jesteśmy na nich sami” – powiedział Mażul.

Zwierzę zwykle jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka. Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.

W rejonie schroniska na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry leży obecnie ok. 50 cm śniegu. Na północnych stokach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest średnio związana. Do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu, np. przez grupę narciarzy, na stromych, lawiniastych stokach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione