nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 17.12.2017 20:45

Światło z Betlejem już w Polsce

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom stolicy

„W Tobie jest światło” to hasło tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju. Strażnikami tego wyjątkowego światła - symbolu nadziei i pokoju między narodami są harcerze i harcerki.

Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego z rąk skautów słowackich odebrali na Krzeptówkach w Zakopanem Płomień z Groty Narodzenia Jezusa. W niedzielę, 17 grudnia przekazali je w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela na ręce kard. Kazimierza Nycza.

Kapelan Chorągwi Stołecznej ZHP – ks. Rafał Łaskawski podkreślił, że „świat dziś potrzebuje odważnych twórców pokoju" a harcerze chcą zostawić świat trochę lepszym, niż go zastali.

Z katedry z Betlejemskim Światłem Pokoju harcerze wyruszyli przez Wisłę na drugą stronę Warszawy.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano 30 lat temu w Austrii. Co roku skauci austriaccy odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Z Wiednia Płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych z krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego włączył się w tę sztafetę w 1991 r. Światło z Betelem otrzymują od skautów słowackich. Z Polski przekazywane jest dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione