Światło z Betlejem już w Polsce

PAP / Gabriela Szulik

publikacja 17.12.2017 20:45

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom stolicy

Światło z Betlejem już w Polsce Betlejemskie Światło Pokoju w katedrze św. Jana w Warszawie PAP/Jakub Kamiński

„W Tobie jest światło” to hasło tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju. Strażnikami tego wyjątkowego światła - symbolu nadziei i pokoju między narodami są harcerze i harcerki.

Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego z rąk skautów słowackich odebrali na Krzeptówkach w Zakopanem Płomień z Groty Narodzenia Jezusa. W niedzielę, 17 grudnia przekazali je w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela na ręce kard. Kazimierza Nycza.

Kapelan Chorągwi Stołecznej ZHP – ks. Rafał Łaskawski podkreślił, że „świat dziś potrzebuje odważnych twórców pokoju" a harcerze chcą zostawić świat trochę lepszym, niż go zastali.

Z katedry z Betlejemskim Światłem Pokoju harcerze wyruszyli przez Wisłę na drugą stronę Warszawy.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano 30 lat temu w Austrii. Co roku skauci austriaccy odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Z Wiednia Płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych z krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego włączył się w tę sztafetę w 1991 r. Światło z Betelem otrzymują od skautów słowackich. Z Polski przekazywane jest dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.