nasze media MGN 05/2022

Piotr Sacha

dodane 13.02.2018 09:36

Skakanie po ścianie

Kiedy skaczą po skalistych ścianach, robi się niebezpiecznie i... bezpiecznie. Żaden drapieżnik nie wdrapie się tak wysoko.

Otwieramy... Pismo Święte. W Starym Testamencie, w czwartym rozdziale Księgi Sędziów, pojawia się kobieta o imieniu Jael. Jaki to ma związek ze zwierzętami wspinającymi się po skałach?... Ano taki, że imię Jael po hebrajsku oznacza... koziorożca nubijskiego. Takiego jak na zdjęciu z pustyni Negew w Izraelu.

Słone smakołyki

Koziorożec nubijski jest aktywny w dzień, a w nocy odpoczywa. Nic w tym nadzwyczajnego. Za to nadzwyczajnie radzi sobie na… ściance wspinaczkowej. Nie wspina się jednak dla sportu, ale po to, by zdobyć pożywienie. Podobnie jak przedstawiciele innych gatunków koziorożców, jael żyje w górach. Naukowcy uważają nawet, że koziorożec nubijski jest podgatunkiem koziorożca alpejskiego mieszkającego we Włoszech, Francji czy Austrii. Koziorożca nubijskiego – pożeracza roślin – można spotkać nie tylko w Izraelu, ale też w Egipcie, północnej Etiopii, w Erytrei czy Jordanii. Kiedy wspina się po stromych i niebezpiecznych skałach, czuje się bardzo… bezpiecznie. Nie ma takiego drapieżnika, który wdrapałby się tak wysoko. To po pierwsze. Wysoko w góry goni go też... smak soli. Zlizuje ją ze skał razem z innymi minerałami. Zjada też skalne porosty. Jael jest niesamowicie zwinny. Potrafi podskoczyć prawie na dwa metry. Wiele zawdzięcza budowie kopyt. Dzięki temu, że mają ostre krawędzie i odpowiednie zagłębienie, zwierzę potrafi dosłownie przyssać się do pionowych ścian.

Lekcja wspinaczki

Koziorożce nubijskie mają piaskowo-brązową barwę. Tylko samce mają ciemnobrązowy pas wzdłuż grzbietu. Od samic różnią się jeszcze tym, że mają brodę i dłuższe, zagięte do tyłu pofałdowane rogi. Broda roznosi specyficzny zapach, który o odpowiedniej porze roku przyciąga stada samic. Koziorożce nubijskie na wolności żyją około 17 lat. Samica, po pięciu, sześciu miesiącach, rodzi najwyżej dwa małe koziorożce. Młode niemal od razu zabierają się do radosnego podskakiwania. I po czterech tygodniach mogą już dołączyć do dorosłego stada. Przy mamie pozostają przynajmniej przez rok. Zawsze i wszędzie chodzą za nią. Skaliste przeszkody dla wielu zwierząt są nie do przeskoczenia, ale dla małych koziorożców to nie problem. Dzięki temu szybko uczą się wspinania. Po pewnym czasie chodzenie po ścianie nad przepaścią staje się czymś naturalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione