nasze media Najnowszy numer MGN 01/2021
dodane 07.12.2017 16:00

Trzeba zareagować

Moja koleżanka próbowała popełnić samobójstwo. Dziewczyna ma dużo problemów w szkole, w domu też poważne problemy. Na szczęście nic wielkiego jej sie nie stało. Wczoraj wróciła do szkoły. Wszyscy się od niej odsunęli. Siedziała smutna, sama, nikt z nią nie gadał oprócz mnie, więc w końcu z nią usiadłam. Z tego powodu moja przyjaciółka się obraziła, że się nad tamtą użalam, a jej nic nie jest. Jak wytłumaczyć klasie, że tę dziewczynę trzeba normalnie traktować, a nie jak ufoludka i się jej bać, unikać jej? 15-latka

Zaraz rano idź do szkolnego pedagoga lub do wychowawcy i poproś, by ktoś klasie podpowiedział, jak się zachować. Przykro, że dorośli, nauczyciele zostawili i Was i ją samymi z tym problemem. A może ktoś z Twoich rodziców zadzwoni do szkoły i zwróci uwagę, że specjaliści powinni młodym wyjaśnić, jak mają traktować koleżankę po próbie samobójczej.
Gratuluję, że usiadłaś z nią i rozmawiałaś. Tylko uważaj, że by to były normalne rozmowy, normalne relacja, a nie jakaś specjalna opieka i troskliwość.
Jeśli Twoja przyjaciółka zachowała się tak dziecinnie i histerycznie, trudno. Nie obrażaj się na nią, niech ochłonie. Próbuj normalnie się do niej odzywać, ale jeśli będzie obrażona, trudno. No i mów to, co napisałaś, że klasa ma ją traktować naturalnie! Pisała do mnie dziewczyna, której nagle zmarła mama. Szok. Ale poszła nazajutrz do szkoły, bo w domu nie mogła się uspokoić. Tymczasem klasa się od niej odsunęła, wszyscy jej unikali itd. Bo młodzi nie wiedzą, jak się zachować. Tak samo stało się w Twojej klasie. Ale wychowawczyni powinna coś zrobić, by przez 15 minut tej dziewczyny nie było w klasie, a osoba dorosła rozwiąże problem.
Dla Ciebie jedna uwaga- nie bądź nachalna wobec niej, nadmierne troskliwa,, nadopiekuńcza. Taka w miarę zwyczajna. Gadaj o wszystkim, jak z każdym.
Rozejrzyj się po klasie. Może widzisz chociaż jedną, dwie rozsądne dziewczyny i wyjaśnij im swoje podejście, że nie można się od niej odsuwać. Albo wciągnijcie ją w jakieś działania na rzecz klasy, szkoły. Sprawdź www.marzycielskapoczta.pl Wiele klas pisze do chorych dzieci listy. Przejrzyj ten portal i może uda Ci się zaproponować, by Twoja klasa takie listy chociaż raz napisała. Bo dobrze jest, by osoba po przejściach odwróciła od siebie uwagę, zajęła się innymi, którym ciężko.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione