nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 15.07.2017 11:25

Słynna bitwa stoczona

Na Polach Grunwaldzkich - tak jak 607 lat temu - wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego.

W inscenizacji słynnej bitwy z 1410 r. przygotowanej już po raz 20. wzięło udział ponad tysiąc rekonstruktorów z całej Europy, a obejrzało ją 75 tys. widzów.

Zaczęło się od napadu Krzyżaków i spalenia jednej z przygranicznych wsi. Chwilę później pojawili się polscy rycerze. Na wieść o tym, król wezwał rycerzy na wyprawę wojenną.

Widzowie – tradycyjnie już – mogli zobaczyć moment wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie królowi Władysławowi Jagielle, chorągiew z białym orłem utraconą w boju i odzyskaną przez Polaków jak również śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena.

Widowisko przez cały rok jest przygotowywane. Twórcy spotykają się i omawiają scenariusz. Jednak próba generalna odbywa się dopiero w dzień przed bitwą pod Grunwaldem. W widowisku, w którym bierze udział ponad tysiąc statystów, trudno wszystko dokładnie zaplanować. Dlatego dowódcy poszczególnych chorągwi na polu walki za pomocą  krótkofalówek porozumiewają się z reżyserem, by wpływać na ruchy swoich oddziałów.

Polskiego króla zagrał w tym roku Jacek Szymański, grafik komputerowy z Warszawy, a mistrza krzyżackiego, Jarosław Struczyński, kasztelan zamku w Gniewie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione