nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 28.08.2017 16:00

Naprawić relacje

Wśród moich rówieśników szerzy się nawyk imprezowania, picia alkoholu i palenia papierosów. Nie podoba mi się to. Zamiast wyrazić swoje zdanie zaczęłam o tych koleżankach plotkować, stałam się chamska wobec nich, uznałam, że jestem lepsza. Wiem, że one robią źle, ale to mnie usprawiedliwia, wyrządziłam wiele szkody. To nasz ostatni rok w gimnazjum, chciałabym mieć dobre relacje z koleżankami. Gimnazjalistka, kl. III

Dobrze sama siebie analizujesz, znasz swoje wady i zalety. Wiesz, co chcesz zmienić, postawiłaś dobrą diagnozę, czas na leczenie. Zawsze potępiamy zło, a nie człowieka. To w praktyce nie jest wcale łatwe, ale na tym polega ewangeliczne podejście do ludzi i ich zachowań. Polecam mocny zakaz plotkowania. Pewnie, że jeszcze wiele razy coś wyskoczy, ale walcz o to jak najmocniej. Nie oceniaj pijących i palących koleżanek. Zamiast plotkować powiedz wprost coś w stylu: "bardzo cię lubię jako koleżankę, więc martwi mnie, że pijesz i palisz." Ewentualnie możesz to jakoś rozbudować np "masz jakieś kompleksy, że uciekasz w picie? Przecież jesteś świetną dziewczyną." Opisane przez Ciebie wady wynikają trochę z lęku, pewnego tchórzostwa, nieumiejętności mówienia prawdy w oczy. Prawda może być zbyt bolesna, dlatego można ją jakoś obudować dobrem, czyli krytykujesz palenie i picie, ale zaraz dodajesz plusy tej osoby. Oto biblijny przepis na naprawienie relacji:
- myślimy głównie o zaletach danej osoby
- myślimy, co było dobre i co należy kontynuować w relacjach, a co trzeba odrzucić.
Codziennie myśl o koleżankach z klasy pozytywnie. Wypisz nawet ich imiona. i każdego dnia dopisuj ich zalety

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione