nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Piotr Sacha Piotr Sacha

dodane 02.08.2017 13:23

Środa, 10 rano

W sierpniu wracają w Watykanie audiencje ogólne. Czym jest audiencja papieska? I co to znaczy, że jest ogólna?

Samo słowo audiencja pochodzi od łacińskiego słowa „audire”, co oznacza „słuchać”. Podczas audiencji ogólnych w Watykanie można jednak nie tylko posłuchać papieża, ale też go zobaczyć. Co środę o godz. 10. Ojciec Święty spotyka się z wiernymi na placu przed Bazyliką św. Piotra czy w Auli Pawła VI. Każdy chciałby się spotkać z papieżem (na audiencji specjalnej). Lecz papież nie ma na tyle czasu, aby spotkać się osobiście z każdym. Stąd właśnie ogólne spotkania co środę.
Dziś słowo do wiernych kieruje Franciszek. Ale same audiencje są starsze o sześć lat niż obecny papież. Bo zwyczaj takich spotkań wprowadził Pius XI w 1930 roku.
2 sierpnia, podczas pierwszej po lipcowej przerwie audiencji, Franciszek wspominał osobę zmarłego przed rokiem kardynała Franciszka Macharskiego. Mówił też o zeszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży. „Dziękuję Panu za entuzjazm wiary młodych, jaki Duch Święty wzbudził w nich w tamtych dniach i nieustannie umacnia w ich sercach. Niech będą strażnikami nadziei dla przyszłych pokoleń” – powiedział Franciszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione