nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Piotr Sacha

dodane 02.08.2017 13:23

Środa, 10 rano

W sierpniu wracają w Watykanie audiencje ogólne. Czym jest audiencja papieska? I co to znaczy, że jest ogólna?

Samo słowo audiencja pochodzi od łacińskiego słowa „audire”, co oznacza „słuchać”. Podczas audiencji ogólnych w Watykanie można jednak nie tylko posłuchać papieża, ale też go zobaczyć. Co środę o godz. 10. Ojciec Święty spotyka się z wiernymi na placu przed Bazyliką św. Piotra czy w Auli Pawła VI. Każdy chciałby się spotkać z papieżem (na audiencji specjalnej). Lecz papież nie ma na tyle czasu, aby spotkać się osobiście z każdym. Stąd właśnie ogólne spotkania co środę.
Dziś słowo do wiernych kieruje Franciszek. Ale same audiencje są starsze o sześć lat niż obecny papież. Bo zwyczaj takich spotkań wprowadził Pius XI w 1930 roku.
2 sierpnia, podczas pierwszej po lipcowej przerwie audiencji, Franciszek wspominał osobę zmarłego przed rokiem kardynała Franciszka Macharskiego. Mówił też o zeszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży. „Dziękuję Panu za entuzjazm wiary młodych, jaki Duch Święty wzbudził w nich w tamtych dniach i nieustannie umacnia w ich sercach. Niech będą strażnikami nadziei dla przyszłych pokoleń” – powiedział Franciszek.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10