nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 22.06.2017 16:00

Klasowe ognisko

Pod koniec roku szkolnego klasa wraz z panią organizuje ognisko i spanie pod namiotami. Problem w tym, że nie lubię spać poza domem. Boję się, że jeśli odmówię, znów mnie wyśmieje cała klasa, a pani jeszcze przez kilka dni będzie pytała: " Czemu nie przyjedziesz na ognisko i spanie pod namiotem!!?" Nie lubię gdziekolwiek przebywać z moją klasą. Zakłopotana

Radzę, byś się spokojnie zastanowiła. Bo ja rozumiem, że nie lubisz spędzać czasu z klasą, że nie masz ochoty na wyjazd. I oczywiście nikt nie może Cię zmusić do takiego spotkania. Tylko uważaj, bo rówieśnicy uczą się samodzielności, przebywania poza domem, spania poza domem, życia w grupie, a Ty to odrzucasz i przez to odsuwasz się od klasy.
Ale powiadam, rozumiem, więc pomyśl, czy nie chcesz po raz pierwszy zaryzykować i pójść na ognisko.
Jeśli jednak jesteś pewna, że nie chcesz pójść, to bądź stanowcza i na pytania nie musisz odpowiadać. Możesz sama podejść do pani, powiedzieć, że nie będzie Cię na ognisku, bo nie lubisz takich spotkań. I co bardzo ważne, mocno poproś, by pani przy klasie nie pytała o to, dlaczego nie jedziesz, bo jest Ci wtedy jeszcze trudniej, a klasa się śmieje. Zastanawiam się nawet, czy to Twoja mama nie powinna pójść do szkoły i poprosić wychowawczynię, by Cię przy klasie nie pytała, nie zachęcała.
Inne wyjście:
- a może pójdziesz na ognisko, a potem ktoś z rodziców o umówionej godzinie przyjdzie po Ciebie i na noc nie zostaniesz? Ale gdy oni będą cieszyli się na nocną przygodę, Ty nie będziesz w to wciągnięta. Więc nie wiem, czy będziesz się dobrze czuła. Ale może przekonasz się, że Twoja klasa nie jest taka straszna?
Rozumiem, że można swojej klasy nie lubić. Ale w takim razie warto szukać innej grupy rówieśników, z którymi będziesz się dobrze czuła. Może grupa Dzieci Maryi? Może parafialna schola? Chyba, że dobrze czujesz się tylko w domu, z rodziną. Jeśli jesteś z tego zadowolona, to dobrze i nie trzeba niczego na siłę szukać.
Piszę o tych różnych sprawach, bo często młodzi skarżą się, że nie mają przyjaciół, że czują się samotni, odsunięci od klasy, od rówieśników. Więc pomyśl, czy chcesz coś zmienić w przyszłości, czy nie powinnaś szukać dobrego towarzystwa rówieśników.
Klasa nie prawa śmiać się z Ciebie. Idź swoją drogą, ale tylko wtedy, jeśli czujesz się tak szczęśliwa, a nie odrzucona, odsunięta. Pomyśl, czy nie szukać wartościowych koleżanek o podobnych zasadach i poglądach.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

.

,

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..