nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019
dodane 11.06.2017 16:00

nie chcę się już zamartwiać o oceny

Jak pomimo ambicji przestać zamartwiać się gorszą oceną, słabszym niż rok temu świadectwem? W jaki sposób(niezależnie od otrzymywanych ocen) wyrobić w sobie poczucie wartości i pewność siebie? Jak wziąć się w garść i przestać cały tydzień myśleć o trudnej informatyce(na której innym idzie dobrze, a ja jej nie rozumiem-choć zależy mi na dobrej ocenie). 15-latka

Przez kilka dni myśl o tym, że ocena nie jest wymiernikiem wiedzy i umiejętności. Jestem bardzo starą nauczycielką i bywało tak, że dziewczynki były pilne, miały lepsze oceny, ale potem kariery robili chłopcy. Rozwijali się często dopiero na studiach, ale też według własnego pomysłu, nie walczyli o oceny, chyba, że były im potrzebne do stypendium. Oceny są ważne, ale nie mogą być najważniejsze. Ostrzegam Cię, że istnieje termin wypalenia wzorowej uczennicy. Taka dziewczynka zdobywa świetne oceny, cała skupia się na najwyższej średniej i nie ma czasu na rozwijanie zainteresowań, nie wie, co chce w życiu robić. Umie się dobrze uczyć, ale to za mało, bo ona nie wie nawet, czy jest humanistką, czy biologiem, a może języki. Ze zdumieniem odkrywa, że rówieśnicy dobrze sobie radzą w nowych szkołach czy na studiach, są radośni, mają sporo przyjaciół, spotykają się, uprawiają sport, a ona od nich się odsunęła i teraz rozumie, że to był błąd. Mówiąc krótko- oceny nie mogą być "bożkiem", to można odnieść do I przykazania, to kolejny dowód na to, że przykazania się ustanowione dla naszego dobra.
Jeśli świadectwo będzie słabsze, to wzrusz ramionami, powiedz rodzinie, że im się jest starszym, tym trudniej, a liczy się zdrowie psychiczne, pasje, kontakty z rówieśnikami.
Pewność siebie powinna wynikać z wiary, bo każdy z nas jest ukochanym dzieckiem samego Boga. Powiedz sobie, że nie musisz mieć dobrej oceny z informatyki. Tak ogólnie to najważniejsze dla nas, byśmy byli dobrymi ludźmi! "Uczyń mnie, Panie dobrym człowiekiem, bo tylko wtedy jestem, gdy jestem dobry"- to słowa poetyckiej i mądrej modlitwy. Zapisz ją sobie, zapamiętaj, jeśli chcesz. I postępuj według niej.
Zasada każdego ucznia powinna być taka- rzetelnie się uczę, ale w granicach rozsądku. Resztę oddaję Panu Bogu, niech Duch Święty mnie prowadzi. Gorsze lub niesprawiedliwe oceny przyjmuję z pokorą, bo to nie jest najważniejsze na świecie.
Myślę, że lęk o oceny pochodzi z dzieciństwa, gdy Ci wmawiano, że masz być grzeczną i pilną dziewczynką, zawsze przygotowaną. Teraz jesteś nastolatką, polska szkoła jest bardzo wymagająca i mądry uczeń zaczyna się skupiać na ważnych dla jego przyszłości przedmiotach, a resztę po prostu zalicza. Obserwuj kilku kolegów z klasy, którzy nie są głupi, ale jednocześnie mają dystans do ocen. Spróbuj wniknąć w ich podejście, naśladować.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione