nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Piotr Sacha

dodane 26.10.2017 08:56

Windą do nieba

Szpikulec przebija chmury nad Seulem. Ma 123 piętra i mierzy 555 metrów. Nie jest najwyższym wieżowcem świata. Pobił za to parę innych rekordów.

Drzwi do wieżowca postawionego przy rzece Han otwarto po raz pierwszy 3 kwietnia, choć Lotte World Tower już od roku zdobi pejzaż stolicy Korei Południowej. To piąty co do wysokości budynek na Ziemi (spójrzcie na ramkę obok). Do czwartego w Chinach brakuje mu 44 metrów, a do trzeciego w Arabii Saudyjskiej 46 metrów. Rósł przez sześć lat. Nareszcie można go podziwiać od środka.

Rekord pierwszy…

…to winda. Najszybsza na świecie. Rusza i zamienia się… w salę kinową. Na ścianach i na suficie są ekrany z pięknymi widokami miasta. Wyświetla się też numerek piętra i aktualna wysokość nad ziemią. Można wyjechać aż na 118. piętro, którego wysokość sięga 492 metrów. Ta podniebna podróż trwa niecałą minutę. W tym czasie winda pędzi z prędkością blisko 10 metrów na sekundę.

Rekord drugi…

…to obserwatorium. Najwyżej położone na świecie. Nie chodzi o obserwowanie tego, co nad głowami, ale tego, co pod stopami. Bo zwiedzający stoją na podłodze, która nagle... znika. To znaczy robi się przezroczysta. Zewnętrzne ściany też są przezroczyste. Ludziom wydaje się wtedy, że wiszą w chmurach. Dokładnie 478 metrów nad dziesięciomilionowym miastem. Z tego nieziemskiego, a raczej nadziemskiego tarasu samochody sunące ulicami Seulu przypominają maleńkie resorówki.

Rekord trzeci…

…to basen. Mieści się na 85. piętrze. W żadnym innym budynku nie można pływać tak wysoko nad ziemią. Ale na tym nie koniec atrakcji. Architekci pomyśleli też o sali koncertowej z dwutysięczną widownią (tym razem bez rekordu), gigantycznym akwarium, kinie, hotelu i mnóstwie sklepów. Powierzchnia wieżowca, sumując wszystkie jego piętra, równa jest polu 115 boisk piłkarskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..