nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

ESA/Gabriela Szulik

dodane 05.02.2017 21:09

Zimowa czapa na Marsie

Niesamowite zdjęcia czapy lodowej północnego bieguna Marsa pokazała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Zdjęcie wykonane przez sondę Mars Express w latach 2004-2010 obejmuje powierzchnię około miliona kilometrów kwadratowych.

Czapa lodowa pokrywająca Czerwoną Planetę poprzecinana jest głębokimi kanionami układającymi się w spiralę utworzoną przez silne wiatry. To typowy marsjański krajobraz. Składa się on z zamarzniętej wody i dwutlenku węgla. Podczas marsjańskiej zimy dwutlenek węgla pogrubia jeszcze lodową strukturę prawie o metr a latem dwutlenek węgla jest uwalniany do atmosfery.

Ciekawostką jest to, że lodową spiralę niemal na pół przecina kanion zwany Chasma Boreale (co widać na zdjęciu powyżej) długi na ponad 500 km i głęboki na około 2 km.

Badacze mówią, że kanion powstał ponieważ z powodu ciepła wulkanicznego gwałtownie zaczęły topnieć dolne warstwy lodu. Powstająca fala powodziowa wyrzeźbiła kanion. Inni twierdzą, że przyczyną powstania kanionu mogła być erozja, czyli rozpad lodu spowodowany potężnymi wiatrami polarnymi wiejącymi ponad lądolodem.

Nowe badania prowadzone przy użyciu radaru penetrującego SHARAD i kamery HiRISE na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter wykazały, że kanion pojawił się jeszcze zanim powstała czapa lodowa, która wyrosła po jego obu stronach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione