nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

TVN24/Gabriela Szulik

dodane 28.12.2016 16:18

Perły w jaskini

W podziemiach Zamku Książ na Dolnym Śląsku naukowcy znaleźli perły jaskiniowe.

A ponieważ od dawna nikt do tamtejszych tuneli nie zaglądał, większość wyrosła do wielkości kostek do gry. Inne są okrągłe albo mają kształt trudny do określenia. Choć nie są to jeszcze rekordowe wielkości, bo największe perły jaskiniowe mogą mieć nawet wielkość pomarańczy. Perły jaskiniowe powstają w zagłębieniach jaskini wypełnionych wodą.

Odkrywcy przyznają, że perły jaskiniowe znalezione w Książu, nie są typowe, bo nie składają się one wyłącznie z nacieków i ewentualnych ziarenek piasku. Perły z Książa w środku mają żwir.

Znalezisko z Książa przewieziono do Krakowa, gdzie mają wyschnąć. Potem część zostanie zabezpieczona, przecięta i wypolerowana. A najciekawsze wrócą do zamku.

Dotychczas w Polsce występowanie pereł jaskiniowych stwierdzono m.in. w Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich, Jaskini Nietoperzowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Jaskini Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, Jaskini Czarnej w Tatrach Zachodnich, a na terenie Dolnego Śląska w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione