nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021
dodane 11.01.2017 16:00

Nieustanny stres

Wszystkim się stresuje. Chorobami bliskich czy złymi ocenami. Ale najbardziej bardzo stresuje się ocenianiem mnie przez innych. Nie umiem się odprężyć, ciągle coś się znajdzie, czym mam się stresować. Nie umiem z tym sobie poradzić. Nie wiem jak nad tym zapanować. 12 latka

Spróbuj pokonać stres na różne sposoby:
1. Jak najwięcej ruchu, bo ruch podnosi poziom endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. Więc w stresowych sytuacjach zawsze się kręć, pobiegaj, ruszaj, zmęcz się fizycznie. Dawniej ludzie mieli to świetnie opanowane. Zestresowany mężczyzna rąbał drzewo, akobieta do upadłego sprzątała lub pracowała w ogrodzie- naprawdę w ten sposób stres znikał. Teraz trzeba znaleźć swój sposób- np. skakanie na skakance, bieganie, ale to może być też odkurzanie, mycie okien, podłóg, łazienki.
2. Gdy Cię męczy stres, oddal się i zacznij bardzo mocno oddychać w specjalny sposób- wdech- brzuch wypięty, wydech- brzuch wciągnięty. To pomaga, bo dotlenia mózg, a stres blokuje dopływ tlenu. Pilnuj ruchu i oddechu. Jeśli w szkole nie możesz się ruszać, to machaj nogami, kręć coś w palcach itd.
3. Tłumacz sobie, że masz prawo do błędów, że nie musisz być najlepsza, że po ciężkich dniach zawsze nadejdą lepsze. Cokolwiek trudnego się dzieje, wreszcie się skończy.
4. Choroby, zmartwienia, problemy i kłopoty należą do życia. Trzeba się przejmować, ale nie wolno histeryzować. Pomyśl o swoich rówieśnikach z krajów ogarniętych wojnami, głodem, klęskami żywiołowymi.
5. Nie myśl ciągle o sobie. Więcej pomagaj innym, zauważ, ile ludzie pokonują trudności i pomagaj im.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione