nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Adam Śliwa

|

MGN 12/2016

dodane 20.11.2017 13:03

Pstryk i świeci

Lampion roratni bez światła to tylko pudełko. Można kupić lampion w sklepie, ale najlepszy, jak wiadomo, jest ten, który znajduje się w tym numerze „Małego Gościa”.

Na razie to tylko kawałek kolorowej, ażurowej tekturki. Wystarczy ją w odpowiednich miejscach skleić i lampion będzie gotowy. No, nie całkiem, bo nie będzie w nim światła. Można w sklepie kupić gotowe oświetlenie do lampionu. Najprostszym rozwiązaniem będą lampki na baterie do oświetlenia szafki czy innych zakamarków. Wystarczy taką lampkę włożyć do środka, przykleić i lampion będzie świecił ładnym, mocnym światłem. Są nawet lampki migające różnymi kolorami. Na targowiskach można kupić gotowe zestawy: pojemnik na bateryjkę, diody LED i włącznik. Taki zestaw można też zrobić z pomocą taty lub dziadka. Poniżej podajemy dwie podpowiedzi, jak oświetlić lampion adwentowy.

Pierwszy sposób

Co jest potrzebne?

☻ Bateria typu pchełka 3V

☻ Dioda LED (dostępne są również migające)

☻ Włącznik

☻ Pojemnik na baterie

☻ Trzy kawałki przewodu

☻ Lutownica

☻ Drut z cyny

☻ Sztywna tekturka Jak to zrobić? Części można kupić w sklepie z elektroniką albo wyciągnąć ze starej zabawki, na przykład samochodziku na baterie. Układ podłączenia jest widoczny na zdjęciu. Ważne jest właściwe podłączenie nóżek diody do odpowiednich biegunów. Do minusa w pojemniku na baterię przylutowujemy fragment przewodu. Nagrzewamy lutownicę, dotykamy cyny, która topi się i kapie na przewód. Po chwili cyna zastyga, trwale łączy przewody i przewodzi prąd. Drugi koniec przewodu lutujemy do minusa diody LED (krótsza nóżka). Do dłuższej nóżki, czyli plusa, lutujemy przewód od włącznika. Kolejny przewód od włącznika lutujemy do plusa pojemnika na baterię. Całość można usztywnić, mocując na tekturce lub bezpośrednio w lampionie. Wyłącznik można przykleić na zewnątrz lampionu w wyciętym niewielkim otworze. Podczas lutowania trzeba uważać na gorący metal, a po pracy odłożyć lutownicę do wystygnięcia na niepalnym podłożu.

Drugi sposób

Co jest potrzebne? ☻ Bateria typu pchełka 3V ☻ Dioda LED ☻ Trzy przewody lub jeden pocięty na trzy części ;) Jak to zrobić? Do plusa i minusa baterii należy przymocować, na przykład za pomocą taśmy klejącej, dwa przewody. Koniec jednego z nich podłączamy do jednej nóżki diody. Uwaga! Trzeba sprawdzić, która ma minus, a która plus. Najczęściej dłuższa noga jest plusowa, a krótsza minusowa. Jeżeli po przyłożeniu obu przewodów do dwóch stron baterii LED świeci, to trzeba podłączyć przewód. Do drugiej nóżki przyklejamy drugi przewód. Po złączeniu przewodów lampka świeci i można ją zawiesić w środku lampionu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..