nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 16.09.2016 09:28

Sto lat czołgu!

Czołgi obchodzą swoje urodziny. I to okrągłe.

100 lat temu 15 września 1916 roku w bitwie nad Sommą pierwsze brytyjskie czołgi rozpoczęły historię tej broni. Były to kanciaste wielkie wanny jak ten ze zdjęcia. To replika czołgu, wtedy zwanego także w Polsce tankiem. To Mark IV wtaczający się na Trafalgar Square w Londynie. Powolny, ciężki i niezbyt zwrotny był nową jakością na polu bitwy I wojny światowej. W końcu atakujący piechurzy mieli wsparcie dział, karabinów i pancerza, który toczył się przed nimi. Czołgi są groźne, służą do niszczenia, ale są też fajne :) Któż nie lubi huku silnika i klekotu gąsienic kolosa toczącego się po asfalcie na defiladzie.

Już trzy lata po debiucie tanków cały pułk pancerny przybył do Polski z błękitną armią generała Hallera z Francji. Pancerniacy mieli czarne berety, które do dziś są ich znakiem rozpoznawczym. I uwaga. W tym czasie Polska była czwartą potęgą pancerną świata! Wyprzedzała nas tylko Wielka Brytania, Francja i USA. Czołgi jakie były na wyposażeniu tego pułku to Renault FT 17. Kilka lat temu jedyny egzemplarz został sprowadzony z Afganistanu, odremontowany i dzielnie kołysze się na różnych imprezach historycznych. Na co dzień mieszka w Muzeum Wojska Polskiego. W Polsce każdy rodzaj broni czy służby ma swoje barwy. Wywodzą się one z dawnych mundurów lub dla nowych wynalazków jak lotnictwo czy broń pancerna barwy wymyślano nowe. Barwami wojsk pancernych w Polsce są czarny i pomarańczowy. Współcześnie najsilniejszą jednostką pancerną Wojska Polskiego jest 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione