nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Jarosław Dudała Jarosław Dudała /PAP

dodane 06.09.2016 20:55

Młoda polska gwiazda z różańcem na dłoni

18-letni Łukasz Dyczko wygrał konkurs Eurowizji dla młodych instrumentalistów. Saksofonista, okrzyknięty nową gwiazdą muzyki poważnej, zwyciężył, grając z różańcem w kształcie obrączki na dłoni.

Absolwent katowickiej szkoły muzycznej ul. Ułańskiej wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina. Finałowy koncert odbył się w sobotę w Kolonii. Transmitowała go stacja WDR i 9 stacji z krajów UE. Najlepszy młody muzyk-instrumentalista otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR. Jury przewodniczył światowej sławy skrzypek Julian Rachlin.

- Jestem wierzący i praktykujący. Ten srebrny różaniec kupiłem sobie sam. Miałem wcześniej inny, ale z niego wyrosłem. Czasem modlę się na nim. To coś, do czego mogę wracać, wyciszyć się, poczuć bezpieczniej - powiedział "Gościowi" młody muzyk.

Dodał, że jest członkiem Towarzystwa Ciemnych Typów, założonego przez bł. Piera Giorgia Frassatiego. W Polsce historia tego ruchu zaczęła się od 80 uczniów katowickiej szkoły muzycznej, do której chodził także Łukasz Dyczko. Obecnie ruch liczy w naszym kraju blisko 800 członków. Jednym z nich jest rzecznik prasowy polskiego episkopatu.

- Wspólnie się modlimy, wspólnie chodzimy po górach - mówi opiekun ruchu ks. Krzysztof Nowrot (obecnie pracuje w Rybniku).

- Przez 3 lata ks. Nowrot był moim katechetą w katowickiej szkole muzycznej. Do dziś mam z nim kontakt - opowiada Łukasz Dyczko.

Dodaje, że zaangażowany był w parafialnej scholi w rodzinnej Kobylance. Jako muzyk pomagał też w parafii w pobliskich Gorlicach. Jako instrumentalista bierze udział w corocznych wielkopiątkowych misteriach Męki Pańskiej w sąsiedniej Sękowej.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nim artyści poniżej 18 roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej. Organizatorem konkursu jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 11 maja 1982 r. w Manchesterze w Wlk. Brytanii.

Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

 

« 1 »
 • Zofia
  07.09.2016 08:38
  Brawo, Łukaszu! TCT to super droga! Solidarność w różańcu!
  doceń 4
 • dozorca peronu
  07.09.2016 08:40
  Pewnie nie wiedzieli czym jest ów różaniec i myśleli, że to zwykły pierścionek. Gdyby miał np. krzyżyk na szyi, który byłby widoczny, to zapewne kazano by mu go zdjąć albo też z tego powodu byłby w ogóle niedopuszczony do Konkursu.
 • Gość
  07.09.2016 15:56
  Szkoła do której chodził Łukasz to Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. Im K. Szymanowskiego wchodząca w skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach a nauczycielem był Bernard Steuer
  doceń 2
 • Gość
  08.09.2016 19:23
  A niejaka Madonna występuje z krucyfiksem na szyi
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione