nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP

dodane 08.08.2016 14:44

Ponad 3,6 mln odsłon hymnu ŚDM na YT

Już ponad 3,6 mln odsłon zanotował hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na oficjalnym YouTube'owym kanale ŚDM. Pieśń "Błogosławieni miłosierni" jest dostępna w kilkunastu językach m.in. po arabsku i wietnamsku, a także w języku migowym.

Światowa prapremiera hymnu ŚDM odbyła się 6 stycznia 2015 r. w Krakowie na zakończenie Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Został wykonany w języku polskim przez zespół muzyczny, chór i orkiestrę; jego pełne wersje obcojęzyczne powstały później.

"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official theme song of WYD Krakow 2016
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016

Autorem hymnu jest Jakub Blycharz - prawnik, autor utworów liturgicznych i działacz krakowskiej wspólnoty modlitewnej. Skomponowany przez niego utwór wybrano w konkursie spośród 94 propozycji nadesłanych do Komitetu Światowych Dni Młodzieży.

Hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 był wykorzystywany podczas spotkania młodych m.in. w trakcie liturgii, a także prezentowany i przetwarzany w mediach. Dla komisji, która oceniała nadesłane utwory obok wartości artystycznych, ważna była możliwość adaptacji muzyki i tekstu w różnych wersjach językowych. Nie było ograniczeń, jeśli chodzi o gatunek muzyki.

"Błogosławieni miłosierni" to już drugi hymn Światowych Dni Młodzieży polskiego autorstwa. Poprzedni utwór, "Abba Ojcze", został napisany przed ŚDM w Częstochowie 1991 r. przez o. Jana Górę OP (tekst), a melodię skomponował Jacek Sykulski i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Przeczytaj wywiad Marcina z Jakubem Blycharzem: Do hymnu!

« 1 »